“Da makar vid nisam isplakala”

Sasvim je razumljivo da sam tuĆŸan, jer se tuga danas u ovom gradiću ispod Kozare mogla “rezati u zraku”, ali ima i drugih osjećaja koji ponekad i toliku tugu nadvladaju. Stid! Stid me ĆĄto sam muĆĄkarac, BoĆĄnjak, koji nije uspio zaĆĄtiti svoje sunarodnike. Stid me ĆĄto sad ne mogu pomoći svim ovim majkama, koje me tako nemilosrdno ljubazno mole da prođu, kako bi zavirile u joĆĄ neki natpis na tabutu. Da barem nisu tako ljubazne i dostojanstvene, moĆŸda bi lakĆĄe čovjeku bilo, ali kad se nekoja od njih nečujno pojavi iza leđa, potiho koreći samu sebe ĆĄto je vid isplakala pa ne vidi, a nije pronaĆĄla joĆĄ ni pola onih koje traĆŸi… jeza čovjeka prođe, bijes, stid i ĆĄtoĆĄta joĆĄ, pa kad se taman malo pribere – eto druge!

Na desetine ih je!

Zaviruju u natpise na tabutima, pa i kad vide da nisu pronaĆĄle svoje čedo, pomiluju ga, krajičkom mahrame obriĆĄu suzu i nastave se dalje saginjati u polju zelenih tabuta, kraj kojeg je u subotu večer mnoĆĄtvo svijeta klanjalo teravih i noćni namaz. Klanjalo se i upućivalo dove pred duĆĄe mirisnih ĆĄehida poredanih po travi stadiona u Kozarcu. Nisu oni muhatač naĆĄoj dovi, znamo mi to i osjećamo po miruhu koji nam zasigurno neće isčeznuti iz osjetila dok ĆŸivimo, oni će se moći zauzimati za nas kod Gospodara, a mi Ga usprkos tome molimo da njih uvede u obećani DĆŸennet. Ć ta li će biti sa nama kojima je njihova ĆŸrtva bila uzaludna, bilo bi se preče pitati, ali…

Kad se glava spusti na travu nogometnog stadiona dopola ispunjenog tabutima nevinih ĆŸrtava genocida srpsko-crnogorske agresije na Bosnu i Hercegovinu, kako bi učinio sedĆŸdu, čovjek zbunjeno pokuĆĄava izgovarati ono ĆĄto bi trebao izgovarati i pokuĆĄava ukrotiti pogled, koji se nekontrolisano podiĆŸe prema poredanim tabutima. Čini mi se da sam ĆĄapatom viĆĄe puta ponovio “kako li lijepo miriĆĄu” nego subhane rabbijel e’ala.

Sehur u njihovom prisustvu, pa rani sabah, također je neơto ơto će zauvjek ostati urezano u sjećanje svakog prisutnog, a onda kad se počelo daniti i kad su siluete tih majki počele militi između tabuta, srcu i duơi svakog od nas je postalo pretjesno u tijelu, ali iskočiti na silu ne mogu.

Gledam organizatore dĆŸenaze, ljude koji bi uglavnom danas trebali da tuguju i brinu o dĆŸenazi svojih, moraju se brinuti o desetinama drugih i hiljadama posjetilaca, od kojih je svako doĆĄao sa svojom tugom i sjetom. Kako saosjećati sa svima, a ne povrijediti nikoga, pitanje je koje im visi nad glavom danima.

Prvi put su u ovoj ulozi, a zadatak pregolem i za dobro uređen grad. Njima gradske vlasti nisu htjele pomoći, čak ni sa nekim ĆĄturim saopćenjem da saosjećaju sa njima. Kao da se budĆŸet tog grada puni odnekud iz svemira i kao da nisu vladari tog grada uz pomoć vojske i policije krivi ĆĄto danas ispratismo 284 civilne ĆŸrtve rata, među kojima je bilo i dvanaestogodiĆĄnjaka.

Sami program pred dĆŸenazu bio je prilično kratak zbog velike vrućine i postača koji su strpljivo čekali. Denisa Duratović – Hegić se obratila u ime ĆŸrtava i sledila nam svima krv u ĆŸilama dok je nabrajala zlodjela. Saznali smo da je među 284 tabuta na jednom Hrvat Anto Dolić, čija rodbina je ĆŸeljela da tako bude. “Ćœivio je lijepo sa svojim komĆĄijama BoĆĄnjacima, proveo joĆĄ 22 godine prekriven sa nekoliko metara zemlje, pa neka tako bude i danas”, obrazloĆŸili su svoju ĆŸelju.

Voditelj selami prisutnu rodbinu i prijatelje ĆŸrtava. Selami i goste među kojima je prvo spomenut reis-l-ulema Husein ef. Kavazović, pa nabraja sve muftije, a brojni političari čekaju kad će čuti njihovo ime i prezime. Organizatori su to sa pravom izostavaili jer nijedan od njih nije uradio niĆĄta ni da se makar zakonom zabrani negiranje genocida, koji je tako očit i dokazan brojnim presudama.

Veliki propust ali i grijeh čine prema bivĆĄem reisu-l-ulemi dr. Mustafi ef. Ceriću, kojeg također nisu poselamili, a nisu mu napravili ni mjesta među zvanicama gdje ga je bilo i za nekog hodĆŸicu, sa akreditacijom radio BIR-a i muzejskim primjerkom fotoaparata.

Bio sam neizmjerno tuĆŸan dok sam gledao uvaĆŸenog dr. Cerića kako dostojanstveno stoji po strani u mislima sa ĆŸrtvama genocida. Taj čovjek je najzasluĆŸniji ĆĄto imamo Evropsku rezoluciju o genocidu, ĆĄto imamo Memorijalni centar Potočari, koji će svjedočiti o genocidu, dok je svijeta i vijeka, ĆĄto imamo bijelo-zeleni cvijetić sjećanja na reverima sakoa – simbolima genocida i da ne nabrajam.

On sigurno nije doĆĄao ovdje kupiti političke poene, jer nijedna dĆŸenaza ni prije nije proĆĄla bez njegovog prisustva, ali su ga njegovi učenici i ahbabi odlučili nespomenuti. To smatram propustom onih koji su pravili program, jer BoĆĄnjaci ne smiju zaboraviti haijr drugog BoĆĄnjaka, posebno onog ili onih koji su ĆŸivot posvetili svom narodu. Da je ĆŸiv, recimo, reis ČauĆĄević, bili njega preskočili? Grijehota bi bilo reći da su svi istog miĆĄljenja po tom pitanju, glavani imam Kozarca Amir ef. Mahić ga je dočekao uz sve počasti, ali nije mogao viĆĄe!

Nije li nam bilo previơe zuluma od drugih, pa ga činimo i sami sebi, onima koji su od boljih među nama, pitao sam se dok sam gledao u pravcu Cerića i sluơao spomenutog imama Mahića, kako poručuje zločincima da ćemo ih proganjati do sudnjega dana.

Gledam ruku jednog drugog imama koji drĆŸi suncobran iznad Cerićeve glave. Nije nimalo lahko drĆŸati ruku u onom poloĆŸaju onoliko vremena, mislim se i gledam ruku u kojoj krv ne moĆŸe normalno cirkulisati, ali onako blijeda stiơće i dalje suncobran, pa ipak ne popuĆĄta ni milimetra. Nisu svi zaboravili dobro koje im je učinio njihov učitelj i lider.

Glavni imam zavrĆĄava svoje obraćanje dovom i glas koji je do tad zvonko odjekivao poče podrhtavati u grču plača. Odnekud neko podviknu tekbir, a prisutni gromko odgovoriĆĄe – Allahu ekber! To se ponovi nekoliko puta i do tad tuĆŸna, i na očigled nemoćna, skupina ljudi pretvori se u moćnu vojsku svoga Gospodara, ĆĄto je zasigurno utjeralo neopisiv strah u kosti svakom slučajnom prolazniku nečiste savjesti, kao i policajcima koji su obezbjeđivali skup.

Mnoge od njih sam podozrivo zagledao i pitao se je li baơ on ubica koji se u duơi veseli, ơto je velika vjerovatnoća.

Dok sam se od Prijedora u prediftarsko vrijeme vozio prema rodnom Cazinu, slagao sam osjećaje i doĆŸivljaje. Nekoliko puta ruka mi je krenula prema radiju, ali mi se činilo da ni ilahije ne bi bile primjerene ovom danu.

U ovom danu i ơutanja mi se čini preglasno!

Autor: Muhamed Mahmutović

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.