Facebookova kontroverzna studija pokazuje kako se u sklopu istraživanja upravljalo algoritmima na način da su određenim korisnicima bile jače istaknute pozitivne ili negativne objave, a zatim se posmatralo hoće li budući postovi koje će ti isti korisnici objavljivati na najvećoj društvenoj mreži biti pozitivno ili negativno intonirani, piše Poslovni.hr.
Istraživanje je na kraju pokazalo kako se na taj način zaista može uticati na emotivna stanja ljudi na Facebooku. Drugim riječima, više pozitivnih postova viđenih u news feedu rezultirao je i s više pozitivnih objava u narednim razdobljima i obrnuto.
Iz Facebooka tvrde kako su korisnici na istraživanje pristali već samom registracijom, s obzirom da pri njoj moraju prihvatiti niz pravila i uslova o korištenju (koja zapravo malo ko pročita), te ističu kako je lične podatke zapravo pratio kompjuter, a ne neka osoba.
Vijest je ipak uzburkala mnoge duhove, a čak i iznenadila ljude iz stručnih krugova. Suzan Fiske, profesor psihologije na Prinstonu, koja je ujedno i uredila studiju, kazala je za “Atlantic” kako istraživanje smatra inovativnim i korisnim, ali nije sasvim sigurna da li je prevršilo mjeru.
“Istraživanje je etički u redu s regulativnog gledišta, ali etičnost ovisi o društvenim odlukama. Ne postoji apsolutni odgovor. Količina negativnosti koju je istraživanje prouzrokovalo sugeriše kako možda nije trebalo biti napravljeno… Još uvijek razmišljam o cijeloj stvari. Čak sam i ja malo prestravljena”, kaže Fiske.