Članovi Instituta za istraživanja ratnih zločina na kosovu navode da rade na nekoliko projekata koje se tiču ratnih zločina. Identifikovanje mjesta gdje su izvršena silovanja tokom rata, mjesta i dokaze masakra kao i pitanje nestalih, su samo neki od projekata na kojem radi ovaj Institut.
Član instituta Pajazit Nushi, koji je rukovodilac projekta za silovane žene tokom rata smatra da Institut završava poslove koji su predviđeni projektom.
Nushi naglašava da je najteži dio posla urađen do sada a to je identifikovanje nekoliko lokacija na kojima je bilo silovanja i nasilja.
“Mi smo do sada identifikovali 69 lokacija u gradovima i selima na Kosovu gdje je bilo nasilja i silovanja a imamo još 8 lokacija koje su sumnjive. Vjerujem da ćemo za kratko vrijeme uspjeti da pronađeno dokaze i za ostale lokacije”, izjavio je Nushi.
Nushi je izjavio da Institut radi na projektu koji je povezan sa ekonomskim i socijalnim stanjem žena, žrtava nasilja i njenim porodicama.
Akademik Pajazit Nushi smatra da se dovoljno radi i na projektu za nestale osobe.
Članovi ovog Instituta navode da im je najveća prepreka u radu neusvajanje zakona o Institutu za ratne zločine. Kažu da je Institut do sada završio i objavio publikacije o masakrima na Kosovu.
Članovi ovog Instituta kažu da su od momenta osnivanja Instituta konstantno bili na terenu da bi sakupljali informacije.
Sa druge strane, Feride Rushiti iz centra za rehabilitaciju žrtava torture, posao Instituta ne smatra dovoljnim s obzirom na vremenski period od kad je formiran.
“Normalno je da su ambicije u momentu formiranja ovog instituta bile velike, iz razloga što se mislilo da će se baviti dokumentacijom svih zločina rata, uključujući i žrtve seksualnog nasilja. Sve u svemu, dosadašnji rezultati rada nisu na zadovoljavajućem nivou”, rekla je Rushiti.
Institut za istraživanje ratnih zločina na Kosovu je javna istraživačka institucija koja ima za cilj prikupljanje, sistematizaciju, obradu i objavljivanje podataka o zločinima protiv mira, ratnim zločinima, zločinima protiv čovječnosti i o genocidu počinjenom na Kosovu tokom 1998., pa sve do juna 1999. godine.
Rukovodioci ovog instituta navode da je Kosovo veliki dosije nekažnjenih zločina.