Bodrum, najljepše i najiskrenije dijete Majke Prirode

Bodrum je mjesto koje vas uvijek iznenađuje, ponekad skromno i mirno, a ponekad brzo, nezaustavljivo i slobodno. Predstavlja sunce, more i povijest na jednom mjestu. Najkraće rečeno, to je mjesto gdje svako može biti sretan na svoj način, gdje svako može vidjeti svoju verziju grada. Neki žive skromnim, mirnim i tihim životom, dok drugi žive punim plućima.

Miris mora

Ovaj grad je magična destinacija koja sadrži elemente mnogih kultura, što ga čini internacionalnim mjestom za opuštanje. Ovdje kiša pada drugačije i izlasci i zalasci sunca su nešto, zaista, specijalno. Ni vjetar ovdje nije običan, čak i more miriše drugačije. Ovo je grad glasnog noćnog života, najljepše i najiskrenije dijete Majke Prirode.

Zahvaljujući pametnoj odluci vlasti, kuće s najviše dva sprata, poneke s drvenim doksatima, i danas su jedini dozvoljeni vid gradnje u Bodrumu, gradiću od skoro 120.000 stanovnika. Mnoge od njih nisu starije od 30 godina, ali je dosta onih starijih renovirano i duž obale pretvoreno u veoma prijatne restorane i kafeterije.

Za razliku od nekih drugih mjesta na turskoj obali, Bodrum su, kao turističko mjesto, prvi “otkrili” domaći turisti. Gradić koji je imao reputaciju boemskog, doprinio je tome da se u njemu prvo oformi slikarska kolonija. Poslije umjetnika, stigli su i prvi domaći turisti, a onda i stranci sa svojim jahtama.

Noćne ptice

Mnogo prije turista, Bodrum, nekadašnji antički Halikarnas, bio je centar kraljevine Karije. Državica koju su pohodili Grci, Perzijanci i mnogi drugi, bila je najpoznatija po svom kralju Mauzolu, koji je sagradio prvu megalomansku grobnicu na svijetu.

Centar Bodruma smjestio se u širokom zaljevu, koji rt s velikom, krstaškom Tvrđavom svetog Petra u sredini dijeli na dva dijela. U zapadnom dijelu zaljeva nalaze se luka, marina za jahte i lijepo uređeno šetalište s klupama, zelenilom i dječijim igralištima. Duž šetališta ukotvljeni su čuveni turski jedrenjaci – guleti, koji svakodnevno krstare, vozeći turiste na jednodnevne izlete u zaljeve oko Bodruma. Gradić je i jedna od polaznih stanica čuvenih “Plavih krstarenja”, s guletima koji plove ka jugoistoku, Marmarisu i dalje, duž obala Likijskog poluotoka.

Istočni dio bodrumskog zaljeva počinje iza krstaške tvrđave i pretvara se u gradsku plažu. Ukoliko niste noćna ptica i na sunčanje obično dolazite u prijepodnevnim satima, većinu plaže zateći ćete praznu, a kafiće zatvorene.

U večernjim satima, ležaljke i suncobrani nestanu, a umjesto njih plažu ispune jednostavni drveni stolovi i stolice s bijelim stolnjacima i staklenim čašicama sa svijećama. Uz suptilne zvuke talasa na metar-dva od vas, ovdje možete uživati u večeri, a umjetnički dojam zaslužuje svaku pohvalu.

Zalazak sunca

Gradnjom velikog broja turističkih sadržaja od prije dvadesetak godina i susjedni zaljev Gumbet postao je dio grada. Interesantno bi bilo posjetiti ga u jesen ili zimu i vidjeti ima li nekoga ko tamo zaista živi s obzirom na to da u njemu 99 posto sadržaja čine hoteli, restorani, suvenirnice, diskoteke i kafići.

Između centralnog bodrumskog i zaljeva Gumbet nalazi se brdoviti troprsti poluotok, na čijem su vrhu poredane stare vjetrenjače. Niže vjetrenjača, u kasno popodne na parkingu se zaustavljaju automobili s onima koji na ovo mjesto dolaze kako bi posmatrali zalazak sunca. I zaista, pogled na čitav bodrumski zaljev, pregršt bijelih kockica u ružičastom sumraku, djeluje romantično. Ovo mjesto predstavlja spoj odmora, kulture i noćnog života.

Noćni život u Bodrumu jedan je od čuvenijih i traje do jutarnjih sati. Mnogi Turci tvrde da je, poslije istanbulskog, najživlji u čitavoj Turskoj. Bilo kako bilo, u Bodrumu zaista postoji veliki broj barova, noćnih klubova, kafea i restorana, koji, vjerovatno, mogu da zadovolje većinu ukusa. Većina ih se nalazi na plaži, kraj obale mora. Čak i lokalno stanovništvo obožava ovaj grad na vrlo poseban način i govori da je ovo drugi najbolji grad njihove zemlje, poslije Istanbula. Magazin “The New York Times” nazvao je Bodrum turskim Sen Tropeom, što vam govori o savršenoj atmosferi na koju ovdje nailazite.

Bodum Kalesi

Jedna od najvećih i najočuvanijih krstaških tvrđava uopće – Tvrđava svetog Petra (“Bodrum Kalesi”) – nalazi se u samom srcu Bodruma. Sagrađena je u 15. stoljeću, u periodu kada su posljednji zapadnoevropski vitezovi pohodili ovo područje u pokušaju da Svetu zemlju oslobode od “nevjernika”. Danas je bodrumska tvrđava veoma prijatno mjesto. Možete prošetati po prelijepim unutrašnjim dvorištima, ali i posjetiti nekoliko kula u kojima su smješteni interesantni sadržaji.

Mauzolej u Halikarnasu

U 4. stoljeću prije naše ere današnji Bodrum bio je prijestonica antičke države Karije, na čelu s kraljem Mauzolom i njegovom sestrom i ujedno suprugom Artemizijom II. Bračni par vladao je pod centralnom upravom Perzije, čiji je Mauzol bio satrap – podređeni vladar. Među mnogim interesantnim crticama iz njihovog života, zabilježeno je i kako je kralj osmislio da od naroda sakupi dovoljno novca od poreza – oporezovao je nošenje duge kose, u to vrijeme uobičajeno za narode ovog dijela Male Azije. Ipak, najvažniji i najpoznatiji poduhvat ticao se njihove zajedničke, kraljevske grobnice – prve te vrste na svijetu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.