OEBS o slobodi medija i govoru mržnje na Kosovu

Na OEBS-ovoj jednodnevnoj konferenciji učestvovalo je više od 50 novinara, pravnih stručnjaka, predstavnika civilnog društva i institucija iz Zapadnog Balkana koji su razmatrali pravne uredbe i iskustva primjenjena u regionu u naporu da se govor mržnje umanji.

Oni su, kako je saopšteno iz OEBS-a, istakli da su aktivno učešće civilnog društva i odgovarajući odgovori institucija ključni za suzbijanje govora mržnje, uključujući i govor mržnje na internetu.

– Govor mržnje može da naudi onima protiv kojih je usmjeren zato što podstiče diskriminaciju, nasilje i druga kršenja ljudskih prava. Prema tome, uklanjanje govora mržnje iz javnog diskursa je veoma važno za pomirenje i izgradnju povjerenja između različitih grupa i zajednica, a ovo zahtjeva saradnju zakonodavnog, izvršnog i sudskog ogranka vlade, kao i medija i civilnog društva – rekao je Šlumberže.

Mijatović je istakla da slobodni mediji i zaštita osnovnog prava na slobodno izražavanje u samoj su srži razvoja tolerantnijih i poštovanih društava.

Ona je dodala da jedino izražavanje koje predstavlja direktno pozivanje na nasilje može da bude zabranjeno i da svaki ostali govor, bez obzira koliko problematičan ili uvredljiv, ne treba da bude predmet gonjenja.

Konferencija obilježava početak debate o odgovoru na govor mržnje na Kosovu, kao i razmjenu najboljih iskustava Zapadnog Balkana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.