Da li nam na vrata kucaju novi izbori!?

Opozicione stranke su sa jedne strane jedinstveni u svom stavu a sa druge strane imamo jedinstveni PDK sa Hashimom Thaçijem. Ako se ne pronađe prostor za formiranje Vlade za šta su šanse vrlo male, vanredni parlamentarni izbori će uskoro doći.

Opozicioni blok je ujedinjen i radiće kao zajednička parlamentarna grupa koja ima velike probleme sa Ustavom po pitanju mandatara kao i sa pravilnikom Skupštine.

Sa druge strane PDK,  iako pobjednička partija na izborima, ima velikih problema sa potrebnim brojem glasova za stvaranje Vlade,

Na dan konstituisanja Skupštine, prema pravilniku Skupštine, parlamentarne grupe trebaju izraziti narodnu volju iskazanu na izborima.

Spajanje nekoliko grupa u jednu se može uraditi samo nakon konstitutivne sjednice, odnosno nakon formiranja Skupštinskih organa.

Član 8. pravilnika o radu predviđa pripreme za konstitutivnu sjednicu od strane prethodnog predsjednika Parlamenta, tačka 2: “Predsjednik i predsjedništvo, za ne manje od pet dana od konstitutivne sjednice pozivaju zajednički sastanak sa predsjednicima partija, da bi pripremili prijedlog za dnevni red za konstitutivnu sjednicu, da bi definisali mjesta poslanicima, prema političkoj snazi i prema broju poslanika svake političke snage”.

Tačka 3 navodi: “Ako dvije ili nekoliko parlamentarnih grupa imaju isti broj poslanika, onda se raspored određuje izvlačenjem”.

Sama činjenica da predsjednik Skupštine poziva predsjednike partija pokazuje da se ove partije smatraju parlamentarnim grupama.

Ovo potvrđuje i tačka 3 ovog člana, u kome se odnosi pojam “parlamentarna grupa”.  Ovo podrazumjeva da će na danu konstituisanja, termin “parlamentarna grupa” odražavati volju građana koja je izražena na izborima i da će sve političke partije sjedeti prema političkoj snazi, onako kako je određeno na izborima.

U tom kontekstu, termin “najveća parlamentarna grupa” se odnosi na najveću grupu poslanika na danu konstituisanja.

Kako će ići sam proces sve do konstituisanja Skupštine i njenih organa vrlo je teško predvijdeti, ali je sav pravni i politički sistem Kosova baziran na jednostavnom principu da se treba poštovati volja građana zemlje u kojoj se glasalo.

Ovo se može dokazati činjenicom u slučaju da se izglasa nepovjerenje Vladi, predsjednik Kosova ne daje mandat drugom kmandataru, već direktno raspisuje izbore.

Da li nacionalne izbore koji ovu zemlju koštaju oko 30 miliona eura možemo očekivati ponovo zaista je vrlo teško predvidjeti. Ostaje da se vidi šta će se dešavati nakon verifikacije izbornih rezultata od strane Centralne Izborne Komisije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.