Novija istraživanja pokazala su da su pacijenti koji boluju od nekog oblika parodontne bolesti, odnosno imaju upalu zubnog mesa, izloženi većem riziku od oboljenja srca i krvožilnog sustava, infekcijama dišnog sustava, komplikacijama u trudnoći, reumatoidnom artritisu, dijabetesu, osteoporozi pa čak i povećanom riziku od tumorskih oboljenja.
Znanstvena istraživanja dokazala su povezanost i s Alzheimerovom bolešću te bolestima probavnog sustava, bubrega i prostate.
Pokazalo se da su uzročnici parodontnih oboljenja u ustima povezani s uzročnicima upale navedenih bolesti te da mogu uzrokovati i potaknuti njihov napredak. S druge strane, možemo govoriti i o utjecaju navedenih općih bolesti na oboljenje tkiva oko zuba, potvrđujući time međusobnu povezanost cijelog organizma.
Danas je vrlo popularno spomenuti stres kao uzrok gotovo svih medicinskih dijagnoza, pa tako i zubnih problema. Činjenica je da stres podiže razinu adrenalina koji ubrzava rad srca, disanja i krvnog tlaka.
Na temelju ovih podataka smatram da on može pridonijeti ozbiljnosti problema, no nisam sklon tvrdnjama da sam po sebi može pokrenuti probleme sa zubima – upozorava dr. sc. Nikola Petričević, specijalist protetite dentalne medicine za magazin Moje zdravlje.
Cjelokupno zdravlje počinje u ustima i zato ne zanemarujte odlaske kod zubara, a u Mojem zdravlju pročitajte sve o mrljama na zubima, osjetljivosti zubi, lošem zadahu, upali zubi i desni, ranicama u ustima, krvarenju u ustima, zašto je jezik važan te koji od znakova upozoravaju da nešto doista nije u redu s vašim zdravljem.