I prije i poslije braka blagonaklono se gleda na to da oba pola imaju ljubavnike, tj. ljubavnice, a u većini sela postoji posebna koliba zvana bukumatula, namijenjena upravo vanbračnim ljubavnim susretima.
Društveno uređenje je matrijarhalno, mladi su vrlo slobodni u međusobnim odnosima, a nevinost uopšte nije na cijeni. Brakovi se sklapaju bez mnogo formalnosti.
Par koji je prenoćio u ženinoj kući i zajedno jeo smatra se vjenčanim. Djeca pripadaju majčinoj porodici, a odnosi bračnih partnera su jednostavni: od muškarca se očekuje da ženi donosi poklone da bi zauzvrat dobio nježnost i seks.
Ako mislite da su sukobi i nasilje zbog ljubomore česti, varate se.
Otkako su im kolonijalne vlasti zabranile da ratuju, Trobrijanci sve međusobne razmirice, pa i one ljubavne, rješavaju maratonskim utakmicama kriketa originalno prilagođenim svojoj tradiciji, u kojima učestvuju i djevojke.
Prevarili biste se, međutim, ako biste pomislili da liberalan stav prema tjelesnoj ljubavi turisti mogu da iskoristite kako bi se omrsili sa simpatičnim ostrvljankama i ostrvljanima kovrdžave kose i kože boje svijetle čokolade.
Trobrijanci, naime, smatraju da su svijetla koža, ravna kosa i maljava tijela bjelaca veoma ružni i nerado se s njima zbližavaju. Pored toga, veoma su ponosni na svoje geneološko naslijeđe koje pokoljenja pamte u okviru matrijarhalnog klana i neskloni su miješanju sa strancima.
Raskošna priroda je prema Trobrijanovim ostrvima bila izdašna. Sve što im je za život potrebno stanovnici obezbjeđuju ribolovom i poljoprivredom, bez pretjeranog napora.
Kao valutu koriste lišće banane i jama – oko 50 listova vrijedi nešto više od eura, a na velikoj cijeni je i kamen, materijal veoma rijedak na koralnim ostrvima.