Bakterije otporne na antibiotike proširile su se diljem svijeta, upozoravaju iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Kao takve one predstavljaju globalnu prijetnju zdravlju, tvrde u izvješću u kojem su analizirali podatke iz 114 zemalja.
Proučavali su sedam bakterije uzročnika upale pluća, proljeva i infekcija krvi. Dva ključna antibiotika neophodna za liječenje tih bolesti u nekim zemljama više ne djeluju kod polovice ljudi. Slično vrijedi i za infekcije mokraćnih puteva koje uzrokuje E.coli. Od 80-ih godina do danas ta je bakterija postala otporna na antibiotike u polovici slučajeva.
Procjenjuje se da su bakterije mutirale i postale otporne na brojne lijekove, a sve zbog pretjeranog korištenja antibiotika, piše BBC.
– Ako se nešto ne poduzme, svijet je na putu u postantibiotičku eru u kojoj bi obične infekcije i manje ozljede koje su desetljećima bile izlječive ponovno mogle ubiti – upozorio je zamjenik glavnog direktora WHO-a, dr. Keiji Fakuda.
Trebamo smanjiti upotrebu antibiotika i racionalizirati njihovu potrošnju. Ovo bi izvješće WHO-a trebalo biti znak za buđenje vladam i pojedincima, istaknula je dr. Jennifer Cohn iz međunarodne organizacije za bolju opskrbu lijekovima Medecins Sans Frontiers.