Kosovska Agencija za Privatizaciju je nadležna za privatizaciju društvenih preduzeća na cijeloj teritoriji Kosova.
Međutim, taj proces je u zastoju zbog privatizacije društvenih preduzeća u zonama u kojima je srpsko stanovništvo većina, kažu stručnjaci ekonomskih nauka i bivši članovi borda Agencije.
Naser Osmani, bivši potpredsjednik Borda Direktora Agencije za Privatizaciju kaže da je bilo nekoliko privatizacija na sjeveru Kosova ali da se radilo o malim objektima.
Osmani kaže da ne zna ekonomski potencijal tih preduzeća, jer ih nisu mogli posjetiti.
I povrh svega, on je izjavio da privatizacija nije imala sličnu dinamiku u pet regionalnih administracija, zavisno o tome koja je regionalna administracija radila bolje, efekti su bili mnogo veći.
“Bilo je pokušaja i na lokacijama koje su naseljene Srbima, prvenstveno u Zubinom Potoku i Leposaviću, bilo je pokušaja i nekoliko prodaja društvenih preduzeća, ali su bili mali kapital. Mi danas ne možemo tačno utvrditi njihov ekonomski potencijal, ali se trebaju prodati makar bar iz razloga što nikada nismo bili tamo da ih posjetimo. Međutim, bilo je malih prodaja. U kratkoj historiji AKP-a, prvo preduzeće koje je likvidirano je bilo iz sjevernog djela Mitrovice”, kaže Osmani.
Regionalne Kancelarije Agencije postoje u Prištini, Gnjilanu, Prizrenu, Peći i Mitrovici, Osim ovih kancelarija AKP ima otvorene i funkcionalne mobilne urede i u mjestima gdje su Srbi većina, kao što je Štrpce, Leposavić i Gračanica.
Sa druge strane, ekonomski stručnjaci navode da Agencija za Privatizaciju nema dovoljnog kapaciteta nit želje da bi se suočila sa mogućim izazovima.
Berim Ramosaj, profesor na Ekonomskom Fakultetu u Prištini naglašava da se društvena preduzeća u mjestima gdje večinom žive Srbi nisu privatizovala djelom zbog političkih intervencija, kako domaćih tako i međunarodnih.
“Što se tiče društvenih preduzeća na lokacijama gdje većinom žive Srbi, privatizacija je bila usporena zbog oklijevanja međunarodne zajednice koja nije željela promjeniti status “quo” remećenjem srpsko-albanskih odnosa”.
Zatim je AKP oklijevao, jer nisu imali dovoljan pristup na tim teritorijama. Zato je proces privatizacije ostao nedovršen”, kaže Ramosaj za Radio Slobodna Evropa.
Službenici Agencije su naveli da na tenderima koje organizuje ova agencije učestvuju pripadnici svih manjinskih zajednica koji žive na Kosovu.
Veton Hajdini, šef kancelarije za odnose s javnošću kaže da je u opštini Leposavić preko privatizacije prodata robna kuća, zatim fabika “Kristal Bazalt”, kao i Kristal fabrika stakla. U Zvečanu je tenderom prodata jedna radnja.
U nekoliko sela u okolini Vučitrna u kojima mahom žive Srbi je prodata zemlja od preko 20 hektara, dok je u procesu likvidacije ušla fabrika tekstila.
Hajdini navodi da je na sjeveru bilo više procesa privatizacije nego likvidacije društvene imovine.
U tom djelu je preko procesa privatizacije prodato pet dućana, dok ih je preko likvidacije prodato 10.