“I Srbi i Albanci se jednako žale”

Šef kancelarije Specijalnog tužilaštva Kosova (KSTK) Džonatan Ratel kaže da optužnice koje podižu nisu politički motivisane, da su istrage duge i kompleksne.

On je u intervjuu frankfurstkim “Vijestima” najavio prelazak nadležnosti njegove kancelarije pod okrilje lokalnih kosovskih organa, objašnjavajući da je to neizbežan proces i da mandat ove misije ne može trajati zauvjek.

Upitan kada će biti podignuta optužnica protiv lidera GI “Srbija, demokratija, pravda” Olivera Ivanovića Ratel je naglasio da se radi o veoma kompleksnoj istrazi i da može uvjeriti da su sva raspoloživa sredstva angažovana u tom slučaju.

Na pitanje da li hapšenje lidera GI “Srbija, demokratija, pravda” Olivera Ivanovića, kao što mnogi spekulišu, ima političku pozadinu, jer se desilo usled izbornog procesa Ratel je kazao da ne može da komentariše istragu koja je u toku, dodajući da ne postoji politički sadržaj u bilo kojoj istrazi koju sprovodi KSTK.

“Tužilaštvo se bavi vladavinom prava. Mi nismo zainteresovani za politiku. Nama je irelevantno kada se dešavaju neki politički događaji”, rekao je on odgovarajući na pitanje zašto je Ivanović uhapšen u toku izbornog procesa.

Na konstataciju da Srbi smatraju da posao koji obavlja njima nije donio pravdu, da Euleks procesuira samo krivična djela gdje su počinioci Srbi, a ne one u kojima su žrtve Ratel je ocjenio da to nije fer komentar.

“Mi ne baziramo nijedan slučaj na etničkim osnovama. To nije moguće. Čuli smo apsolutno iste žalbe od lokalnih kosovskih Albanaca. Za nas je veoma teško da posegnemo preko granice ili do drugih zemalja, da nađemo begunce, jer imamo ograničene kapacitete”, ukazao je on.

Ratel je istakao da nije bitno da li istrage obuhvataju osobe visokog profila i dodao da gde god istraga odvede, tamo će ići.

“Mislim da KSTK prolazi kroz proces sazrijevanja. I u prošlosti istrage su bile kompleksne, ali sada napredujemo prema kompleksnijim slučajevima u oblasti organizovanog kriminala, korupcije, finansijskog kriminala i drugih oblasti, aktivni smo u veoma složenim istragama. Nadamo se da će istrage uroditi plodom. Ali, ti procesi su teški i veoma dugi“, objasnio je on u intervjuu “Vijestima“.

KSTK, prema njegovim riječima, prolazi kroz tranziciju koja podrazumijeva više uključivanja predstavnika lokalne vlasti.

“Želimo da mnogo od onoga što smo razvili, od resursa, talenta do sposobnosti KSTK, da predamo lokalnim vlastima. To nam je trenutno primarni cilj, jer mandat ove misije, koliko god ona bila duga, ne može da traje zauvjek. Ne mogu da ostanem zauvjek na Kosovu. KSTK ne pripada nikome osim lokalnoj upravi čije institucije zaslužuju pažnju, finansiranje i resurse”, smatra Ratel.

Ne možemo ostati zauvjek. Jedna od ranijih kritika na račun međunarodne pomoći koja je bila na izvršnim funkcijama u prethodnim misijama, je da predaja resursa i kapaciteta lokalnim vlastima nije dobro promišljena. Mi želimo da budemo sigurni da se ono što smo stvorili ovdje u KSTK na pravi način biti predato lokalnim vlastima”, dodao je on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.