U nedostatku posla, radnici sa Kosova su zainteresovani i za privremeni rad, unutar ili van zemlje. Međutim, mogućnosti za zapošljavanje van zemlje su ograničene, kažu u Ministarstvu rada i socijalnog staranja.
Hafiz Leka iz Ministarstva rada navodi da do sada nisu uspjeli postići nikakav sporazum za povećanje broja zaposlenih ljudi u inostranstvu, uprkos nastojanjima i kontaktima sa mnogim zvaničnicima u zemljama Evropske Unije.
“Za sad nema i ne vjerujem da će biti zbog toga što Kosovo nije članica Evropske Unije. Zbog toga što Kosovo nije članica Evropske Unije ne može biti potpisnik takvih sporazuma sa bilo kojoj zemljom Evropske Unije ili države koja je u Šengen zoni”, kaže Leka.
Sindikati podržavaju svaki napor vlasti u Prištini da bi se smanjila stopa nezaposlenosti na Kosovu. Međutim, predsjednik BSPK-a Haxhi Arifi je nezadovoljan dosadašnjim naporima ministarstva za promociju zapošljavanja u inostranstvu.
“Razgovoarali smo sa njima nekoliko puta, uprkos tome smo izjavili da su oni mogli uraditi mnogo više u ovom pravcu i opet tražimo da rade mnogo više oko pitanja sezonskog zapošljavanja da bi olakšali situaciju nezaposlenosti na Kosovu”, kaže Arifi.
Kosovo još uvijek nema smislenu strategiju za zapošljavanje, a privatni sektor ne može ponuditi veliki broj radnih mjesta, kažu privrednici.
Predsjednik Kosovske Biznis Alijanse Agim Shahini naglašava da bi sezonski poslovi trabali biti organizovani, a ne individualni kao do sada.
“Bez strategije kako će se organizovati sezonsko zapošljavanje van zemlje i garancije koje može dati država da se oni vrate na Kosovu je vrlo teško ostvarljivo”, kaže Shahini.
Ministarstvo je do sada sprovodilo programe zapošljavanja studenata u Njemačkoj i Švicarskoj. Prema zvaničnim podacima svake godine je tržište rada povečano za 25.000 nezaposlenih, dok je oko 250.000 nezaposlenih registrovano u biroima za zapošljavanje širom Kosova.