Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžević je juče u Beogradu na završnoj konferenciji “Unapređenje manjinske politike u Republici Srbiji – u korak sa integracijom”, izrazio podršku radnoj verziji završnog dokumenta Analize manjinske politike u Srbiji i preporuke za unapređenje procesa integracije, kao i amandmanima Mađarskog nacionalnog vijeća.
On je najavio da će BNV uraditi dodatne amandmane na tekst analize.
“Džudžević je na kraju najavio da će u amandmanima na tekst dokumenta koji će uputiti BNV biti sadržan princip teritorijalne i regionalne autonomije kao evropski mehanizam koji bi olakšao konzumiranje manjinskih prava bošnjačkoj nacionalnoj zajednici, a i samoj državi u pregovaračkom procesu priključenja Srbije Evropskoj uniji”, saopšteno je iz BNV-a.
Džudžević je posebno skrenuo pažnju učesnicima konferencije da se mora prestati sa praksom i nastojanjima da za Bošnjake u Srbiji i Sandžaku važe posebna pravila, pa čak i “lex specialis” u četiri zakonom definisanim oblastima – službenoj upotrebi jezika i pisma, zaštiti kulturnog naslijeđa, obrazovanja i informisanja na bosanskome jeziku.
On je dodao da se BNV sve vrijeme bavilo sudsko-pravnom zaštitom u procesu ostvarivanja prava Bošnjaka u Srbiji. Džudžević je pritom izrazio veliku zahvalnost službi Zaštitnika građana Srbije koja je u velikom broju slučajeva bila supstitucija činjenici da Bošnjaci nemaju dovoljnu jaku i funkcionalnu zaštitu u Bosni i Hercegovini kao matičnoj državi.
Konferencija je organizovana u okviru projekta “Manjinske politike u Srbiji – unapređenje integracije” (Minority Policy in Serbia – Fostering Integration) koju Forum sprovodi u saradnji s kancelarijom Visokog komesara za nacionalne manjine OSCA-a, ambasadama Velike Britanije i Holandije i misijom OSCE-a u Srbiji.
Glavna tema današnje konferencije bila je Analiza manjinske politike u Srbiji i preporuke za unapređenje procesa integracije.
Na konferenciji su govorili predstavnici Misije OEBS u Srbiji, Delegacije Evropske Unije u Srbiji, Ambasada Holandije i Velike Britanije, Visokog komesara za nacionalne manjine OSCE-a iz Haga, Zaštitnika građana Republike Srbiji.