Džamiju Fethiju Osmanlije u 16. stoljeću otkupile od Hrvata

U centru Bihaća nalazi se monumentalna džamija Fethija (tur. osvojena), jedna od rijetkih evropskih islamskih vjerskih objekata  u gotičkom arhitektonskom stilu. Objekt je sagrađen 1266. godine, a prvobitno je bila gradska crkva pod upravom dominikanaca.

Nema uporišta

– Nakon što su Osmanlije 1592. godine osvojile Bihać na čelu s Hasan-pašom Predojevićem, oni su otkupili crkvu od Hrvata, o čemu svjedoče dokumenti koji su sačuvani i još se čuvaju u Beču. Tako da bilo kakva priča o navodnom nasilnom pretvaranju crkve u džamiju nema nikakvog uporišta – kaže prof. Fuad ef. Baltić, uposlenik Medžlisa Islamske zajednice Bihać.

Džamiju su nakon Drugog svjetskog rata, između 1946. i 1958. godine, komunisti pokušali nacionalizirati.

– Zakon o nacionalizaciji privatnih privrednih preduzeća bio je pravni osnov za oduzimanje vakufske imovine. U tom nacionaliziranju vakufa, imovina koja je pripadala džamiji Fethiji, oduzeta je i pokušalo se i s nacionalizacijom same džamije, ali, srećom, nije bilo pravnih osnova za to – kaže ef. Baltić.

Zanimljiva zbog svoje historije i stila u kojem je sagrađena, Fethija je zanimljiva svim gostima Bihaća. Prema riječima efendije Baltića, turisti dolaze iz svih krajeva svijeta, a prema evidenciji koju su vodili on i njegov brat Remzija ef. Baltić, ukupan broj različitih zemalja iz kojih dolaze posjetioci dostigao je cifru od 172 zemlje.

Pozitivni utisci

– Evidenciju vodimo od 1986. godine, za što imamo posebne dnevnike impresija u koje posjetioci mogu ostaviti svoje utiske o džamiji, imamu i prijemu tokom posjete. Ljudi su, uglavnom, zadivljeni vanjštinom i unutrašnjošću džamije, ali i gostoljubivošću džematlija prilikom posjete – ističe Baltić.

2003. godine Fethija džamija s haremom, devet grobnih ploča i natpisima proglašena je nacionalnim spomenikom BiH

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.