Kada su početkom prošlog vijeka evropski kolonijalisti pokrenuli proces reforimisanja, sekularizacije i liberalizacije arapskih muslimanskih društava (čitaj: ukidanje islamskog i zavođenje zapadnog oblika vladavine), ni slutili nisu da će taj proces, u periodu od samo nekoliko decenija, stvoriti orginalnu arapsku bazu za promociju zapadnih vrjednosti u arapskom svijetu i potiskivanje islamskog kulturnog, civilizacijskog, pravnog, etičkog i duhovnog nasljeđa iz svih oblika javnog života.
Koliko je ta baza postala jaka, i koliko su se arapski sekularisti osilili i okuražili u borbi protiv islama, potvrđuje sve veći broj otvorenih javnih nasrtaja na islamske svetinje, prije svega Kur’an, u arapsko-muslimanskim zemljama, iza kojih nerjetko stoje zvanične državne institucije u tim zemljama. Jedan takav primjer javnog vrijeđanja islamskih vrjednosti desio se ovih dana u Alžiru, tačnije u njegovoj zapadnoj pokrajini Tilmisan, u kojem je uprava jednog ženskog sveučilišta svojim učenicama podjelila 1200 primjeraka mushafa sa slikama oskudno odjevenih alžirskih pjevačica Elisse, Haife, Wehbe i Nancy Ajram, i Elham Shahine, na unutrašnjim koricama, što je, bez sumnje, prvi primjer ovakve vrste u cijelom arapskom svijetu.
Studentice su ostale nemalo iznenađene (šokirane) kada su na unutrašnjim koricama Časnog Mushafa, umjesto klasičnih orjentalnih ukrasnih motiva, ugledale slike razvratnih arapskih pjevačica. Slučaj su odmah prijavile lokalnoj policiji, a u krugu sveučilišta su organizovale mirne proteste, zahtjevajući od uprave bezuvjetno povlačenje spornih primjeraka Kur’ana iz distribucije.
Tokom kriminalističke istrage, utvrđeno je da su sporni primjerci štampani u jednoj izdavačkoj kući u pokrajini Tibaza, 100 km zapadno od glavnog grada Alžira. Vlasnik izdavačke kuće je priveden i trenutno se nad njim provodi kriminalistička obrada, nakon čega će se znati pravi motivi ovog nesvkaidašnjeg antislamskog čina, izvjestila je agencija Anadolija.
Treba dodati da je podjela Mushafa, slučajno ili ne, upriličena u sklopu natjecanja kojeg uprava sveučilišta organizuje svake godine u povodu 8. marta, ”Dana žena”, kao vid ”arapskog” doprinosa emancipaciji žene muslimanke, a ustvari njenog ideološkog i moralnog porobljavanja.