Vožnja automobila zahtijeva apsolutnu koncentraciju vozača, a najobičnija prehlada mogla bi da naruši vašu pažnju.
Čak jedan od 20 vozača pati od apneje u spavanju, a da to ni ne zna. Riječ je o otežanom disanju, a neke osobe potpuno prestanu da dišu na nekoliko sekundi. U tim situacijama mozak, reagujući na nedostatak kiseonika, tjera nas da se probudimo. To može da se dogodi i do stotinu puta tokom noći, zbog čega se osoba sutradan osjeća iscrpljeno, objašnjava profesor Univerziteta Oksford dr Rasel Foster. Mnogi vozači nisu svjesni ovog zdravstvenog problema, a stručnjaci upozoravaju da oni imaju šest puta veće šanse da izazovu saobraćajnu nezgodu.
Bilo koja vrsta bola u leđima može da ugrozi sposobnost vozača da brzo odreaguje, jer bol slabi mišiće nogu. “Vozači često tome ne pridaju značaj, jer ne shvataju koliko bol u leđima može da uspori reflekse nogu, sve dok se ne nađu u situaciji kada treba naglo i brzo da zakoče”, kaže dr Semi Margo.
Koncentracija vozača koji ima prehladu ili grip, opada za više od 50 odsto, pokazalo je istraživanje Univerziteta Kardif. Toliko smanjena pažnja jednaka je onoj koju vozači imaju kada popiju više od osam viskija! Stručnjaci upozoravaju da vozači, kada su prehlađeni, ne mogu precizno da procjene udaljenost od ivičnjaka ili drugih vozila.
Takođe, ukoliko imate jaku kijavicu, koja vas tjera da kijate nekoliko puta zaredom, ne bi trebalo da vozite u tom stanju. S obzirom na to da refleksno zažmurimo kada kijamo, jasno je da to može da ugrozi vas ili druge učesnike u saobraćaju.
Sa druge strane, “neki lijekovi protiv prehlade ili gripa djeluju prilično uspavljujuće, tako da ni to nije rješenje za prehlađene vozače”, objašnjava profesor Ron Ekles sa Univerziteta Kardif. Razlog tome je što mnogi od tih lijekova sadrže antihistaminike, koji djeluju kao sedativ. “Drugi problem je što ti lijekovi sadrže i kodein, koji usporava reflekse i umanjuje sposobnost koncentrisanja, a u nekim slučajevima može i da ‘zamagli’ vid”, rekao je profesor dr Ekles, koji savjetuje vozačima da ne sjedaju za volan najmanje šest sati nakon što popiju neke od ovih lijekova.
Pilule za spavanje mogu nakon buđenja da vas dovedu u stanje slično mamurluku, pa je najbolje da ne vozite nekoliko sati nakon ustajanja, dok dejstvo lijeka potpuno ne prođe.
Trenutni pad nivoa šećera u krvi takođe može da napravi štetu. U ovakvoj situaciji, osobi počinju da se tresu ruke, što itekako može da ometa koncentraciju vozača. Ne postoji nikakav poseban razlog zašto se ovo dešava, kao ni simptomi koji bi ukazali da će do toga doći. Rješenje za to je da uvijek držite po neku čokoladicu u automobilu, kako biste mogli brzo da podignete nivo šećera.