Istraga kineskih putnika koji su letjeli Boeingom 777 koji je nestao 8. marta nije pokazala da bi neko od njih mogao biti umiješan u otmicu, rekao je on.
– Nije se pronašao ni jedan dokaz da bi kineski putnici oteli avion ili bili počinitelji atentata – rekao je ambasador u Maleziji.
Od 239 osoba u avionu MH370 koji je letio iz Kuala Lumpura u Peking bila su 153 kineska državljana.
Nestali malezijski avion je nakon isključivanja uređaja za komunikaciju navodno satima leteo na visini od svega 1.524 metra, kako bi ostao nevidljiv.
Tehniku niskog letenja obično koriste borbeni avioni, a u slučaju velikih letjelica poput “boinga 777” taj potez može biti izuzetno opasan jer izaziva ogroman pritisak na letjelicu, navodi Blic.rs.
– Onaj ko je upravljao avionom morao je biti izuzetno vješt kako bi izveo takav manevar i izbjegao radare tri zemlje koje je nadlijetao – rekao je neimenovani izvor za malezijski New Straits Times.
Nova saznanja idu u korist teoriji po kojoj je avion bio otet, mada istražitelji i dalje ne isključuju mogućnost da se srušio.
Za komandama je najvjerovatnije bio pilot Zahari Ahmad Šah, koga britanski “Daily Mail” opisuje kao “političkog fanatika” koji je vježbao otmicu na kućnom simulatoru leta, a rodbina, pak, kao požrtvovanog oca troje dece i obožavatelja kulinarstva.
– Ujak mi je jednom rekao da nikad ne odustajem, čega god da se prihvatim. Zato sada ne odustajem od njega – napisala je na Twitteru Šahova sestričina Hanifa.
Međutim, prema tvrdnjama Malaysia Airlinesa, velike su šanse da je avionom zapravo upravljao kopilot Farik Abdul Hamid. Navodno je upravo on, a ne pilot, izgovorio posljednje riječi: “U redu, laku noć”, a zatim poveo 238 osoba u nepoznatom pravcu.
Policija sumnja i na putnika Moda Kairula, inženjera leta i vlasnika privatne avionske kompanije, zbog njegovog letačkog iskustva.
U potrazi za avionom učestvuje 26 zemalja, a pretražuju se teritorije 11 država, uključujući i more i kopno.