Za ovu odluku glasalo je 28 poslanika, protiv je bilo devet, a uzdržanih pet. Protiv su bili poslanici iz HDZ BiH, HDZ 1990 i HSP-a. Uzdržani su bili poslanici iz Stranke za BiH, DNZ-a, Narodne stranke “Radom za boljitak” i poslanik SNSD-a Milorad Živković.
Odluku o Radončićevoj smjeni treba da potvrdi i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Poslanici Saveza za bolju budućnost /SBB/ BiH, tokom rasprave usprotivili su se inicijativi SDA za smjenu ministra bezbjednosti BiH, ističući da Radončić nije odgovoran za vandalizam na protestima građana u Sarajevu, nego je zaslužan za sprečavanje “ukrajinskog scenarija u BiH”.
Predsjednik Kluba poslanika SDA Asim Sarajlić obrazložio je ovu incijativu na sjednici Predstavničkog doma BiH, ističući da Radončić nije preduzeo ono što je bilo u njegovoj nadležnosti da bi građani i objekti bili zaštićeni prilikom demonstracija u Federaciji BiH 7. februara.
Prema njegovim riječima, tada je bezbjednosna situacija bila znatno narušena i da Radončić samo zbog te činjenice treba da, zbog moralnih razloga, podnese ostavku.
I poslanici iz SDP BiH najavili su da će glasati za Radončićevu smjenu.
Mirsad Đugum iz SBB-a rekao je u ime Kluba poslanika SBB-a da zahtjev SDA za Radončićevu smjenu nije opravdan, jer je provodio aktivnosti u vezi sa ovlaštenjima koja ima kao ministar bezbjednosti BiH.
Đugum smatra da su očekivanja i zahtjevi da ministar bezbjednosti BiH formira krizni štab zbog problema na nivou Federacije BiH bili antiustavni, pa čak i moguća zamka za Radončića.
Radončić: Ministarstvo nije imalo ingerencije da djeluje
Ministar bezbjednosti BiH Fahrudin Radončić u obraćanju Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH rekao je da SDP i SDA imaju puno pravo da problematizuju njegovu smjenu, ali da javnost treba da zna da Ministarstvo bezbjednosti nije imalo ingerencija da djeluje 7. februara prilikom nereda u Federaciji BiH /FBiH/.
Ističući da 7. februara nije bilo mogućnosti da se na nivou Ministarstva bezbjednosti formira krizni štab, Radončić je podsjetio da je javni red i mir u isključivoj nadležnosti entiteta, odnosno u Federaciji na nivou entiteta i kantona.
“To je regulisano Dejtonom i to nije slučajno urađeno. Niko nije toliko entuzijastičan da upravljanje dugom i kratkom cijevi na entitetskim nivoima prebaci na Ministarstvo bezbjednosti”, rekao je Radončić.
Uz pretpostavku da mu je ovo možda posljednje obraćanje poslanicima u ulozi ministra bezbjednosti, on je dodao da ima odgovornost da kaže nekoliko stvari.
“Imali ste `slučaj Jašarević`, poznatu krizu oko ove zgrade, a sad ove događaje. Jedina konstanta u tome je da se sistem nije promijenio niti vodeći ljudi u agencijama koji tamo sjede po 10 godina”, rekao je Radončić.
Prema njegovim riječima, druga je stvar ko je odgovoran za sve što se desilo.
“Da li smo mi krivi kao društvo što imamo takav sistem, što smo formirali nezavisne odbore koji su postali bastion za zaštitu nerada, što odgovornost pojedinih direktora na državnom i entitetskom nivou zavisi isključivo od tih odbora, a ne Savjeta ministara i entitetskih vlada, mislim na Federaciju pogotovo, to je druga stvar”, istakao je Radončić.
On je potvrdio navode SDA da u Ministarstvu bezbjednosti nije postojala nijedna informacija, saznanje o tome šta se dešava u Federaciji.
“Nažalost, zakon je takav, mi smo legalisti i moramo ga poštovati”, zaključio je Radončić i dodao da on nema pravo da traži informacije od Federalne uprave policije.
Podsjećajući da je pri MUP-u FBiH dan uoči pokušaja spaljivanja zgrade Predsjedništva BiH formiran krizni štab, Radončić je upitao zašto tada nije postavljena metalna ograda oko Predsjedništva i zar se tad nisu mogli izvesti policajci na ulicu.
“Da se tako nešto desilo u MUP-u Republike Srpske, da li bismo se skrivali ili bismo politički poentirali”, dodao je Radončić.
On je rekao da ne želi da govori o političkoj zloupotrebi demonstracija.
“Znate da su se pojavile najodvratnije manipulacije da to rade siledžije, manijaci, piromani iz Republike Srpske, što je rekao jedan visoki zvaničnik SDA, a od sedmorice uhapšenih niko nije iz Lukavice nego iz Sarajeva”, naglasio je Radončić.
Razloge za zahtjeve svoje smjene on vidi u pokrenutoj borbi protiv korupcije.
“Zahvaljujući našem pritisku je otkriven spisak najvećih dužnika u Federaciji BiH i dužnika PDV-a na nivou BiH. Možete me ubiti, smijeniti, ali grudva antikorupcijske borbe je krenula”, rekao je Radončić, ocijenivši da je možda pretjerao otvarajući tabu temu političkih ubistava.
Prema njegovim riječima, njegovu ostavku inicirali su oni od kojih građani traže ostavke.
“Nemojte se u SDA i SDP zavaravati da će se ovim riješiti problemi, jer su prljave privatizacije uradile kantonalne vlade”, poručio je Radončić i podsjetio na veliki broj nezaposlenih i siromašnih koji traže svoja prava, a koje pojedini proglašavaju teroristima.
Radončić je izrazio zadovoljstvo tokom parlamentarne rasprave o inicijativi za njegovu smjenu.
“Raduje me rasprava, čak i to prepucavanje je li Radončić bošnjački ministar ili nije”, rekao je Radončić i dodao da je ponosan što je bio ministar svih građana ove zemlje.