”Mislim da to treba da bude jedna vrsta kosovskog suda”, rekao je Klif za ”Tribunu” i dodao da je način organizacije tog tribunala složeno pitanje koje ne treba vraćati Ujedinjenim Nacijama.
Prema njegovim riječima, Euleks može da se bavi navodima specijalnog izvjestioca Parlamentarne skupštine Savijeta Evrope Dika Martija o zločinima pripadnika bivše OVK, jer ima posebnu grupu koju predvodi tužilac Klint Vilijamson.
”Euleks može da se bavi navodima (Dika Martija), pošto imamo posebnu grupu na čelu s tužiocem Klintom Vilijamsonom, koji je juče bio ovde. Zbog toga ne treba da se vraćamo na UN”, rekao je Klif.
Govoreći o parlamentarnim izborima, Klif je rekao da oni na Kosovu treba da budu sprovedeni po modelu iz 2012. godine, dok je na temu Oružanih snaga Kosova rekao da Vlada treba da bude pažljiva kako zbog toga ne bi dovela u pitanje odnose s NATO-om.
Članice Evropske unije imaju različite stavove o mogućnosti formiranja tribunala van Kosova. Velika Britanija je protiv te ideje, kao i Španija, koja smatra da bi to značilo priznanje državnosti Kosova jer se međunarodni tribunali mogu formirati samo za države.
Njemačka je takođe protiv formiranja tribunala, ali iz finansijskiih razloga, pošto postavlja pitanje kojim će se sredstvima finansirati osnivanje i rad tribunala.
SAD nisu protiv formiranja tribunala već se zalažu za pronalaženje što bržeg rješenja za to pitanje, a u suprotnom tribunal će se fomirati odlukom Savijeta bezbjednosti UN.
Da se o tom pitanju ne bi odlučivalo u SB UN, Skupština Kosova treba da donese odluku o formiranju tribunala. Za sada još nema konačne odluke hoće li se tribunal osnovati prije ili poslije najavljenih prijevremenih parlamentarnih izbora na Kosovu.