Vlada Kosova je za 25 odsto povećala plate za sve kategorije javnih službenika, korisnika socijalnih davanja i penzionera.
Za bivše rudare ”Trepče” povećanje iznosi pedeset procenata.
Vlada Kosova je obavjestila da je najavljenu odluku usvojila u ponedjeljak.
Premijer Kosova Hashim Thaçi je rekao da će se povećanje plata odraziti na visinu zarada za april ove godine.
”Želim da se zahvalim svima na razumijevanju koje ste uvijek pokazivali u svojim ne uvijek lakim odlukama koje ste donosili.
Želim da se zahvalim koalicionim partnerima, zamjeniku premijera Behgjetu Pacolliju, zamjeniku premijera Bujaru Bukoshiju i ministru Feridu Aganiju, ministru Mahiru Jagdžilaru, hvala zamjeniku premijera Slobodanu Petroviću, hvala svim onima koji su podržavali posao koji smo obavljali”, rekao je Thaçi.
”Zato je i ova današnja odluka o povećanju plata zajednička odluka koalicionih partnera , odluka Vlade Republike Kosovo”, rekao je Thaçi.
Direktor Instituta za unapređene studije GAP, Agron Demi, u listu “Tribuna” objašnjava da je u javnom sektoru zaposleno oko 79.000 radnika ne računajući, radnike zaposlene u javnim preduzećima.
”Vlada u Budžetu za 2014 ima budžetsku liniju ”kontingent za plate” u visini od 45 miliona evra. Ako za osnovu uzmemo da je budžetom za 2014 izdvojeno 484 miliona evra i dodamo ovih 45 miliona iz kontingenta za plate, onda vidimo da će plate u prosjeku biti povećane za 9.2%”, kaže Demi.
Za povećanje plata u obećanom iznosu Vladi bi trebalo da izdvoji preko 100 miliona evra koje nema.
Lumir Abdixhiku iz instituta ”Rinvest””, kaže da su na Kosovu osim plata povećani i životni troškovi.
Po njegovim riječima, u poslijednjih šest godina je u nekoliko važnijih tekstova konstatovano da su troškovi života povećani za 41 odsto.
”Podaci su uzeti od Agencije za statistiku Kosova i uvid u njih može da ima svako ko je zainteresovan – posebno opozicione partije. Hljeb šećer, jaja, ulje, meso, mlijeko i struja predstavljaju najupotrebljavanije proizvode”, rekao je Abdixhiku.
Po njegovim riječima, to su i proizvodi koji su najviše poskupeli u poslijednje vrijeme – uvijek zbog “ad hoc politike”, bez plana i bez inovacija.