Oni kažu da nešto slično nikada ranije nisu vidjeli i upozoravaju da bi slični virusi mogli da se otkriju usljed globalnog zagrijevanja.
Istraživači tvrde da otkriće ukazuje kako su virusi daleko raznovrsniji nego što se ranije vjerovalo i da se to može odraziti i na zdravlje ljudi.
Autori novog rada u kom je učestvovao tim francuskih i ruskih istraživača pronašao je virus u kulturi ameba pronađenih u ledu.
Nazvan Pitovirus siberikum, ovaj virus pronađen je na dubini od 30 metara u uzorku zamrznutog zemljišta u blizini Istočnog Sibirskog mora gdje je prosječna godišnja temperatura minus 13,4 stepena Celzijusa.
Tim je odmrzao virus i posmatrao kako se reprodukuje u petrijevoj šolji i inficira jednostavan jednoćelijski organizam – amebu.
Datiranje ugljenikom uzorka zemljišta pokazalo je da je staro više od 30.000 godina, odnosno da podstiče iz vremena kada su mamuti i neandertalci hodali Zemljom.
Otkriće je objavljeno u američkom žurnalu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
P. siberikum je u odnosu na druge viruse – džin. Ima 500 gena, dok primjera radi, virus gripa ima svega osam.
Virus je dobio naziv prema starogrčkoj riječi “pitos”, što znači tegla, budući da ima oblik amfore.
Toliko je veliki (1,5 milioniti dio metra) da je vidljiv kroz optički mikroskop.
Za razliku od virusa gripa, ovaj ne predstavlja prijetnju ljudima i životinjama, ali proždire mikroorganizme poput ameba.
Rad pokazuje da virusi mogu da prežive veoma dugo u ledu, piše Francuski nacionalni centar za naučna istraživanja u svom saopštenju.