Organizam koristi željezo kako bi proizveo hemoglobin, supstancu koja se nalazi u crvenim krvnim zrncima, a koja je odgovorna za prenošenje kiseonika. Kada se nivo željeza u organizmu spusti, tada dolazi i do slabijeg prenošenja kiseonika, a iscrpljenost je jedan od prvih simptoma koji na to ukazuje.
Sinteza neurotransmitera može se mijenjati kod žena koje imaju nedostatak željeza u organizmu, što dovodi do slabije funkcionalnosti organizma.
Otežano disanje, bez obzira da li sjedite ili se bavite fizičkom aktivnošću, još je jedan simptom nedostatka željeza. Bez dovoljnih količina željeza u krvi, tijelo postaje “gladno” kiseonika.
Neobično blijed ten može biti pokazatelj nedostatka željeza u organizmu – najčešće ga uzrokuju smanjenje dotoka krvi i smanjen broj crvenih krvnih zrnaca.
Nedostatak željeza uzrokuje i bol u mišićima – mišići gube sposobnost pravilnog “oporavka” što dovodi do grčenja i bola.
Ukoliko imate krte nokte, to je siguran znak da vam nedostaju određeni vitamini i minerali u ishrani. U najvećem broju slučajeva, to se odnosi na nedostatak željeza.
Ukoliko ste često bolesni, posebno ako redovno patite od respiratornih oboljenja, krivac za ovakvo stanje može biti nedostatak željeza.
Nakon konzumiranja cvekle, nije rijetka pojava da urin dobije crvenkastu boju. Međutim, ukoliko se to dešava i ako niste jeli cveklu, to je skoro pa siguran znak da vam nedostaje željeza.
Nedostatak željeza ne treba zanemarivati. Ukoliko ste primijetili neki od navedenih simptoma, bilo bi mudro da se posavjetujete sa doktorom.
Najbolji izvori željeza
Meso
Meso je jedan od najboljih i najbogatijih izvora željeza. Ono nije samo bogato željezom već i omogućava bolju apsorpciju željeza iz drugih namirnica koje se konzumiraju s njim (npr: povrće i hljeb).
Voće i voćni sokovi
Voće kao što su jabuke, smokve, grožđe, narandže i banane imaju dobar sadržaj željeza, a sadrže i neke druge vitamine koji pomažu bolju apsorpciju samog željeza.
Sušeno bilje
Osim što ima ljekovita svojstva, sušeno bilje je, pored ostalih hranjivih materija i minerala, veoma bogato željezom. Najviše ga se može naći u peršunu, origanu, korijanderu i menti.
Kavijar
On možda i jeste luksuzna “roba”, ali je činjenica da je veoma bogat željezom. Ljudi ga uglavnom koriste kao predjelo, a ukus mu je apsolutno fantastičan. Pojedine, malo jeftinije, verzije mogu se naći u većim trgovačkim centrima.
Sušene kajsije
Osim što su dobar izvor željeza, sušene kajsije sadrže i vitamin A i kalijum. Ukus im je fantastičan te ih možete uključiti u ishranu umjesto, recimo, nekog dezerta ili druge poslastice.