Grejp je postao posebno popularan nakon što je objavljena studija u kojoj se tvrdilo da ćete smršavjeti ako prije svakog obroka budete pojeli polovicu grejpa.
Dr. Michael Greger, međunarodno priznati govornik o prehrani i sigurnosti hrane te osnivač i član American College of Lifestyle Medicinea, upozorava kako je tu riječ samo o mitu, te da ćete isti učinak postići ako prije svakog obroka popijete pola čaše vode.
Dovodi u pitanje i njegov učinak na snižavanje holesterola, no posebno upozorava na činjenicu da grejp neki nazivaju ‘noćnom morom farmaceuta’, jer prirodne fitokemikalije iz grejpa potiskuju enzime koji čiste organizam od lijekova.
Tvrdi kako grejp utiče na polovinu najčešće pripisivanih lijekova, a u nekim slučajevima može doći i do kobnih posljedica.
Na listu ulaze neki statini koji smanjuju holesterol, neki antibiotici, lijekovi protiv raka i lijekovi za srce. Najugroženiji su stariji ljudi koji koriste više lijekova.
Evo što se događa – grejp sadrži furanokumarine, koji blokiraju enzime za razgradnju određenih lijekova u tijelu, što može dovesti do trovanja lijekom.
Stepen učinka štetnosti grejpa može varirati. Primjerice, samo jedna porcija grejpa može djelovati kao da ste uzeli više doza lijeka odjednom.
No, nije samo grejp u pitanju. Drugi agrumi poput seviljske pomorandže i limete takođe sadrže iste aktivne sastojke, ali nisu toliko istraženi.
Do interakcije dolazi i ako ste grejp uzeli nekoliko sati prije uzimanja lijeka. Ako ga se baš ne želite odreći dok ste pod terapijom, pitajte ljekara za alternativni lijek.