jubav prema sinu i klaviru održala ju je tokom dvogodišnjeg boravka u nacističkom koncentracionom logoru, izjavila je svojevremno.
Pijanistkinja Alis Herc-Zomer, zajedno s mužem i sinom deportirana je 1943. iz Praga u koncentracioni logor u češkom gradu Terezinu, u kojem je zatvorenicima bilo dozvoljeno da imaju koncerte, što je ona redovno činila.
“Ti koncerti, ljudi koji su ih slušali, stari ljudi, tužni i bolesni, dolazili su na koncerte i ova muzika za njih je bila hrana. Muzika je bila naša hrana. Stvaranje muzike održavalo nas je u životu. Kada smo mogli da sviramo, nije bile tako strašno”, svojevremeno je rekla Herc-Zomerova.
Procenjuje se da je oko 140.000 Jevreja poslato u Terezin, a da je 33.430 njih ubijeno.
Oko 88.000 premešteno je u Aušvic i druge logore smrti, gde je većina ubijena.
Alis Herc-Zomer i njen sin Štefan bili su među manje od 20.000 onih koji su dočekali slobodu, kada je taj zloglasni logor oslobodila sovjetska Crvena armija u maju 1945.
Njen život bio je inspiracija za dvije knjige – “Rajska bašta u paklu” (2006.) i “Vijek mudrosti: Lekcije iz života Alis Herc-Zomer, najstarije osobe na svijetu koja je preživela holokaust” (2012.).
Film o njenom životu “The Lady In Number 6” nominiran je ove godine za američku nagradu Oskar, u kategoriji za najbolji kratki dokumentarac, a ceremonija dodjele bit će održana 2. marta u Los Angelesu, prenosi Beta.