U skoro svakom od turističkih vodiča i prospekata, džamija Eyup Sultan i turbe smješteno u njenom haremu, opisani su kao jedno od najsvetijih mjesta u muslimanskom svijetu, gdje molitve (namaze) svakodnevno obavljaju na hiljade muslimana. Posebno je poznata po jutarnjim namazima.
U haremu džamije se nalazi turbe ebu-Ejjuba el-Ensarija, koji je bio zastavnik vojske posljednjeg Božjeg poslanika Muhammeda (a.s) i jedan od njegovih bliskih ashaba.
Ensari je preminuo tokom prve arapske opsade Konstantinopolja, u VII stoljeću, a njegov mezar je pronađen nakon osvajanja Istanbula. Džamiju i turbe mu je podigao sam sultan Mehmet II Osvajač, 1459. godine.
“El-Ensari zauzima posebno mjesto kod ashaba poslanika Muhammeda (a.s.). Ejjub je sedam mjeseci bio domaćin koji je u vlastitoj kući ugostio Poslanika (a.s), nakon njegove hidžre u Medinu. On ga je pažljivo čuvao i podučavao onome što bi mu dolazilo, Božjim nadahnućem. U svim turističkim prospektima i vodičima, el-Ensari se spominje kao “najmilija” osoba u Istanbulu,” kazao je Hasan Esri, koji je u džamiji Eyup Sultan glavni mujezin već 35 godina.
Turbe, koje se trenutno renovira, smješteno je u sred džamijskog harema. Osmougaonog je oblika, sa kupolom. Naročito veliki broj vjernika se okuplja petkom, upućujući Bogu dove za el-Ensarija.
Francuski vojnik i pjesnik iz XVIII stoljeća, Pierre Loti, stanovao je u istanbulskom naselju Eyup i divio se ovom mjestu, u kome se zaljubio u Osmanlijku Aziyade Hanim.
Brežuljak poviše džamije Eyub Sultan, na koji se možete popeti uz pomoć žičare, dobio je ime upravo po istanbulskom ljubavniku “Pierre Loti” – čije pravo ime je glasilo Julien Viaud. Uz pomoć uskog puteljka kroz mezarje u naselju Eyup, moguće je doći ili do džamije ili do brežuljka. Posjetioci do brežuljka Pierre Loti mogu putovati žičarom ili pješice.
Oko džamijskog dvorišta i unutar njega je veliki broj golubova, stara stabla plantana, što ovom mjestu daje pomalo mističnu dimenziju, gdje se prošlost susreće sa sadašnjošću. Svakodnevno, u džamijskom haremu vlada velika gužva. Često je odmilja nazvana i “činija za salatu”, jer se u njoj mogu susresti posjetioci iz svih dijelova svijeta.
“Pronašla sam je u turističkom vodiču. Vidjela sam da ima prekrasan pogled i da se nalazi u lijepom okruženju. Željela bih je obići u cjelosti. Sviđa nam se atmosfera,” kazala je u dvorištu džamije Marie Dombrine, turistkinja iz Francuske, koja namjerava obići i brežuljak Pierre Loti.
Italijanka Nilla Katani je po drugi put na ovom mjestu. Prvi put je ovdje došla sa prijateljima. “Boravili smo ovdje prije dvije godine. Sviđa nam se ovo mjesto, jako je lijepo. Ostaćemo ovdje neko vrijeme, nešto pojesti, a potom ćemo se popeti i na Pierre Loti.”
Posjetioci do džamije Eyup Sultan mogu doći kopnenim ili morskim putem. Brodice sa Uskudara do Zlatnog roga dolaze preko Karakoya, Eminonua, Kasimpaše, Haskoya, Aksaraya, Sutludžea i konačnu stižu u Eyup.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.