HDL holesterol u normalnim uslovima održava prohodnost krvnih sudova i tako pogoduje zdravlju srca, ali ipak može da oteža cirkulaciju krvi, objavili su istraživači s Klinike Klivlend.
Naučni časopis “Nature Medicine” piše da u krvnim sudovima može doći do modifikacija HDL-a koje mijenjaju njegovu uobičajenu funkciju i doprinose razvoju bolesti srca, piše BBC. Na taj način HDL postaje sličniji takozvanom lošem (LDL) holesterolu.
Testiranja sprovedena na 627 pacijenata su pokazala i da je pomoću mjerenja prisutnosti “abnormalnog” HDL-a moguće predvideti rizik za bolesti srca. I straživači, takođe, napominju da novi nalazi ne znače da bi trebalo ograničiti unos HDL holesterola.
Holesterol se u krvi prenosi pomoću jedinjenja koja se nazivaju lipoproteinima. Lipoproteini velike gustine se skraćeno nazivaju HDL (engl. High Density Lipoprotein), a holesterol koji se njima prenosi, HDL holesterol ili dobar holesterol.
Pretpostavlja se da HDL uklanja holesterol iz zidova arterija i vraća ga nazad u jetru radi njegove prerade, što je glavni razlog zašto se holesterol prenošen sa HDL naziva dobar holesterol. Uklanjanjem holesterola sa zidova krvnih sudova, sprečava se ateroskleroza i time se smanjuje rizik od pojave srčanog ili moždanog udara.
Kod zdravih osoba, oko 30% holesterola u krvi se prenosi putem HDL. Muškarci imaju niži nivo HDL-a u svom organizmu od žena. Takođe, ateroskleroza je češća kod muškaraca nego kod žena.
Studije su pokazale da se za fiksni nivo lošeg LDL holesterola (holesterol koji se prenosi lipoproteinima niske gustine, engl. Low Density Lipoprotein) rizik srčanih oboljenja povećava čak 10 puta kako se nivo dobrog HDL holesterola smanjuje. Sa druge strane, za dati nivo HDL-a rizik srčanih oboljenja se povećava 3 puta kako se LDL povećava.
Čak i ljudi sa niskim nivoom lošeg LDL holesterola, su donekle izloženi riziku srčanih oboljenja ako im je nizak nivo dobrog HDL holesterola.