Direktor odjela za državljanstvo, migraciju i azil u Ministarstvu Unutrašnjih Poslova Valon Krasniqi je izjavio da zahtjevi za azil zavise od zone sukoba.
“Ovi zahtjevi uglavnom dolaze iz Afganistana, Pakistana, Palestine, Alžira i Iraka”, kaže Krasniqi za Kosova Press.
U poslijednje vrijeme broj azilanata je pao. Iako dođu, Kosovo je samo tranzitna zona koju azilanti koriste da bi otišli u nekoj od zemalja Evropske Unije.
“Azil se ne daje osobi koja ne ispunjava pet uslova propisanih zakonom: ako ne uspje da osigura dokaze da je tražitelj u zemlji iz koje dolazi, nije diskriminiran na nacionalnoj bazi, na rasnoj bazi, na osnovu političkih uvjerenja, kao i na bazi toga što pripada jednom društvenom sloju. Ako za ove elemente nema dokaz, neće dobiti azil na Kosovu”, izjavio je Krasniqi.
Prošle godine je u DSHAM-u bilo 62 zahtjeva. Trenutno u Centru za Azil u Maguri kod Lipjana borave osam osoba.
Fitim Zariqi, šef Centra kaže da su ove godine imali sedam zahtjeva za azil.
“Trenutno imamo osam osoba. Pojedini su od prošle godine. Nekima je data zaštita, pojedini su u procesu povratka, a neki su u fazi intervjuisanja”, kaže Zariqi.
Ovo je stalni smještaj za azilante na Kosovu, unutar Odjeljenja za državljanstvo, migraciju i azil. Ovaj centar ima kapacitet za 50-60 azilanata.
I Zariqi kaže da azilani uglavnom dolaze iz Istočnih zemalja.
“Za sad vodi Sirija. U 2011. godini je bio Afganistan. Ostali su iz Pakistana, Alžira, Maroka, Konga, itd.” kaže Zariqi.
Zariqi kaže da azilanti uglavnom dolaze iz ekonomskih razloga, i koriste azil da bih otišli u zemljama na Zapadu. Prema njegovim rijećima, najviše je onih koji su pobjegli tokom procedure za azil.
“Na Kosovu borave dva, tri mjeseca, zatim odlaze”, naglašava Zariqi.
Azilanti koji borave u centru imaju higijenske pakete, dnevne obroke, dječja igrališta, rekreatvinu sobu, biblioteku, nogometna, odbojkaška i košarkaška igrališta.
Zariqi kaže da azilant ne smije izaći iz centra dok ne ostavi kartu za azil. Kad preda kartu, slobodan je izaći iz Centra od 08:00 ujutru sve do 22:00, ako bude zakasnio neće imati pristup Centru.
I Policije Kosova ima svoju ulogu u svemu ovome. Portparol Policije Kosova, Brahim Sadriu kaže da se svaki slučaj, svakog stranog državljanina koji traži azil na Kosovu vodi od strane Odjela za Migracije.
“Posao Policije je legitimacija tih osoba, uzimanje ličnih identifikacionih podataka, fotografisanje, uzimanje otisaka prstiju.