Prema mišlenju eksperata, povećanje broja prirodnih kataklizmi povezano je sa promjenom klime. Kaprici vremena na različitim kontinentima su dijelovi istog procesa, povezani sa fizikom atmosfere i okeana.
Anomalije su već počele – ova zima iznenađuje stanovnike različitih kontinenata.
Božićna toplina pogodila je tradicionalno ledenu Rusiju, naročito gradove centralne Rusije.
Neobična hladnoća vlada u SAD. U Kanadi su prvi put za 100 godina zaledili Nijagarini vodopadi.
U Australiji zbog stalne žege svaodnevno prekidaju takmičenja na prestižnom teniskom Grend slemu Australija Open.
Cirkulacija vazdušnih masa se promijenila tako da je u njihovo prjemeštanje u meridijanskom pravcu postalo intenzivnije – objašnjava rukovodilac klimatskog programa Svjetskog fonda divlje prirode Aleksej Kokorin.
Neke vremenske anomalije mogu biti povezane sa prirodnim kolebanjima planetarne klime. Međutim, vodeći je antropogenski činilac – zagađivanje atmosfere i povećavanje efekta “staklenika”.
Vremenske anomalije su dvostruko povećane za 15 godina.
Eksperati ocjenjuju da će narednih nekoliko vijekova najveća opasnost za priobalska područja biti povećanje vodostaja Svjetskog okeana.
I manjak slatke vode može da postane opšteplanetarni problem. S tim će se suočiti mnoge zemlje Evroazije – od Portugalije do zapadnih granica Kine, kao i neki regioni Afrike, Južne i Sjeverne Amerike i Australije.
Deficit vodenih resursa može da obuhvati milijardu ljudi po čitavoj zemaljskoj kugli, a to će da vodi migraciji stanovništva i promjenama ekonomije mnogih regiona.