„Ovo je nehumano i nije fer ni prema kome – igračima, navijačima, tenisu. Igrači se povlače i onesvješćuju se. Igrao sam mečeve u pet setova cijeloga života i sada sam se onesvijestio od toplotnog udara poslije set i po, to nije normalno“, rekao je Dančević i dodao:
„Mnogo je igrača koji se žale da je jednostavno prevruće za igru, ali oni će i dalje stavljati mečeve po ovakvoj vrućini sve dok neko ne umre. Bio sam jako blizu da predam meč, poslije nisam ni trčao toliko. Nisam bio umoran, samo sam osjećao da mi je temperature tijela previsoka“.
Mnogo igrača saglasno je sa njime, između ostalih i Karolina Voznijacki.
„Stavila sam flašicu sa vodom na teren, a onda počela malo da se topi. Onda znate da je stvarno vruće“, kazala je Karolina.
Džon Izner slikovito je opisao koliko je vruće.
„Kao u rerni, kao kada otvorim rernu i vidim da je krompir gotov, eto tako je“.
Ipak, još nema govora o tome da se krovovi na prva tri terena zatvore, a neki mečevi pomjere zbog takvih vremenskih uslova. Jedino su žene u utorak dobile deset minuta više odmora između setova.
Zvaničnici turnira kažu da još nije bilo takvih vremenskih prilika koje zahtijevaju da se meč prekine, a u utorak predveče izmjerena je najveća temperatura 42 stepena.
„Imamo politiku za vrućinu koja uzima u obzir brojne faktore – temperaturu, vlažnost vazduha i još neke stvari. Kada su visoke i vlažnost i temperatura, onda počinje da utiče na igrače. Tu je i posebna stanica koja nam pokazuje vremenske prilike isključivo u Melburn parku“, kazao je direktor turnira Vejn Mekjuen.
Takođe, glavni ljekar na turniru Tim Vud kaže da je većina mečeva završena bez ljekarskih tajm auta.
„Naravno da je bilo nekoliko igrača koji su iskusil probleme vezane za vrućinu, ali nije bilo ozbiljnijih ljekarskih intervencija poslije mečeva“.