Za razliku od novog gradonačelnika Gračanice iz redova „Srpske“ Branimira Stojanovića, nosilac liste SDP i njen kandidat za prvog čovjeka sjeverne Mitrovice Oliver Ivanović i Rada Trajković, poslanik Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova, smatraju da od najavljene „emancipacije nema ništa, jer će se nastaviti razbijanje autentične političke elite kosovskih Srba“.
“Emancipacija nije moguća sve dok se Beograd Srbe sa Kosova doživljava kao egzotično pleme poput Bušmana, koje uvek treba da beogradske zvaničnike dočekuje na identičan način – sa etno-nacionalnom euforijom i politički prazno. Beograd je i kroz poslednje kosovske lokalne izbore pokazao da je preko Srpske liste instalirao političke namesnike, a ne lidere – ljude bez ikakvog značaja i ideje. Uspostavio je sistem partijske favorizacije koji obično traje koliko i njihove ekspoziture u Beogradu”, kaže za “Danas” Rada Trajković.
Ona tvrdi da je „autentično srpsko liderstvo, koje ima ideje i intelektualni nivo, potpuno zaobiđeno i marginalizovano stranačkim favorizovanjem nedovoljno sposobnog rukovodstva, koje ne može da se nosi sa sve jačom albanskom elitom, jer je i ne poznaje i ne prepoznaje kao takvu“.
“Beograd mora da prestane da se ponaša paternalistički i da počne da radi na stvaranju pravog, autentičnog liderstva Srba na Kosovu, kome su potrebni i savetnici iz razvijenijih zemalja koji su radili sa kosovskim Albancima, čiji predstavnici imaju bolje rezultate u pregovorima i sa državnim organima Srbije”, smatra Rada Trajković.
I Oliver Ivanović se slaže da su nedavni lokalni izbori na Kosovu pokazali da aktuelna vlast u Srbiji „neće dozvoliti stvaranje autohtonog srpskog liderstva na Kosovu, koje bi moglo da odlučuje makar o lokalnim stvarima“. On očekuje „nastavak favorizovanja stranačkih filijala, koje moraju po mišljenje u Beograd i za najbanalnija pitanja“.
“Ovo nije politika emancipacije, nego nastavak dominacije stranačke politike, čiji je rezultat totalan raspad srpskog političkog bića na terenu. Sve je razbijeno i teško da se tu može nešto učiniti, jer ni 2007. nije uspela realizacija stvaranja srpske narodne skupštine kao krovne organizacije, a ne zakonodavne vlasti. Tada niko nije bio za to, ni kosovski Srbi, ni stranke, a i zvaničan Beograd se plašio da bi Srbi sa Kosova mogli da imaju svoje mišljenje”, objašnjava Oliver Ivanović.
Branimir Stojanović negira da je Srpska lista „rasadnik“ stranačkih funkcionera vladajuće koalicije, koji po mišljenje idu u Beograd i da se marginalizuje autentična srpska elita na Kosovu. On tvrdi da su to zlonamjerne kritike.
“Srpska lista nije zatvorena u partijskim okvirima. Krenuli smo da gradimo jedinstvo. Ne idemo po mišljenje u Beograd, nego govorimo šta mislimo, što je naše pravo i obaveza. Ali, Srbi na Kosovu ne mogu opstati bez podrške Beograda, niti bez njega mogu ostvariti svoje elementarne interese. Svaki drugi izbor bio bi čista avantura”, ističe Branislav Stojanović.
On objašnjava da se pod najavljenom emancipacijom podrazumijeva „zajedničko koordinirano političko djelovanje i pronalaženja adekvatnog načina borbe“. Aleksandar Vulin je krajem prošle nedjelje izjavio da će se u 2014. „razgovori s Prištinom nastaviti, zaživjeti zajednica srpskih opština, nove lokalne vlasti i vidjeti stvarni efekti Briselskog sporazuma“.