Potvrdili su ovo u zdravstvenoj ustanovi “Medico S” sa kojom Fond zdravstvenog osiguranja RS ima sklopljen ugovor.
“Od februara do kraja novembra 2013. godine urađeno je 417 embriotransfera, a od toga je 168 žena zatrudnjelo”, kazali su u “Medico S”.
Sve više parova, koji godinama čekaju prinovu, odlučuje se na vantjelesnu oplodnju, a s obzirom na to da je riječ o veoma skupom procesu dobro im dođe pomoć države i lokalnih zajednica. Onima kojima je to jedina mogućnost začeća dvije procedure finansira FZO RS.
“U potpunosti finansiramo dva postupka vantjelesne oplodnje ženama do 40 godina, a onima od 41. do navršene 42. godine Fond finansira 50 odsto troškova, dok ženama koje su starije od 42 godine, ukoliko rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, troškove potpuno refundiramo”, objasnili su u FZO RS, te dodali da je u ovoj godini odobreno 269 zahtjeva za prvi pokušaj i 171 zahtjev za drugi.
Јedna procedura vantjelesne oplodnje košta oko 5.500 KM, a treći postupak u opštinama Srpske sufinansiraju lokalne vlasti.
Načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti Gradske uprave Banjaluka Radenko Đurica rekao je da ove godine nije utrošeno planiranih 50.000 maraka, ali novac će biti isplaćen parovima koji čekaju rješenje.
“Treću proceduru sufinansiramo sa 1.000 maraka, a ove godine je bilo oko 60 zahtjeva, zasad je odobreno 16 zahtjeva”, rekao je Đurica i dodao da je i za iduću godinu planirano 50.000 maraka.
Mrkonjić Grad i Bratunac izdvajaju po 15.000 maraka za sufinansiranje trećeg postupka vantjelesne oplodnje.
Foča je ove godine utrošila 20.000 maraka za vantjelesnu oplodnju, a Prijedor i Gradiška u gradskom budžetu imaju predviđena sredstva od 30.000 maraka.
U Fondu zdravstvenog osiguranja su istakli da je način ostvarivanja prava na vantjelesnu oplodnju definisan pravilnikom.
“Zahtjev za prvi i drugi pokušaj vantjelesne oplodnje mogu da podnesu parovi kojima je ovo jedina mogućnost začeća, a uslovi su dokazan sterilitet i da je par u braku ili vanbračnoj zajednici najmanje dvije godine”, rekli su u FZO RS.