Slučaj problematičnog maloljetnika iz Đakovice koji je imao veliki niz krivičnih djela, kao što su tuče i ubodi nožem, nakon pojedinih napada je neke ljude poslao u invalidska kolica zbog povrijeda koje im je nanio, je samo jedan od mnogih slučajeva maloljetnićkog nasilja na Kosovu.
Tinejdžer, njegovo ime nećemo pomenuti čak je bio i meta napada prije nekoliko dana kada ga je drugi mladić greškom ubijen na pogrešnom mjestu. Ovaj mladić za kojeg se sumnja da je meta napada se spasio i prošao sa lakšim povrijedama, dok je 17-godišnjak izgubio život, kao i njegov otac za vrijeme rata. Stime što se njegov otac borio za njegovu budućnost a on za ništa.
Porodica ubijenog je oprostila krv nekoliko dana kasnije.
Ovakvih i njemu sličnih dešavanja na Kosovu ima mnogo. Prems statistićkim podacima Policije Kosova, samo je u prvoj polovini 2013. godine oko 1.500 maloljetnika bilo uključeno u različita nezakonita krivična djela.
Maloljetnici su najviše uključeni u slučajevima remetenja javnog reda i mira, tjelesne povrijede, fizičke napade i krađe.
Vrlo je teško pronaći korijene ovog problema da bi smo se borili protiv njega, jer je i uzrok zaista teško pronaći, samim tim se stvara situacija da ne možemo spriječiti nasilnička ponašanja maloljetnika.
Porodično obrazovanje, okrug i duh u kojem odrastaju mladi ljudi je definitivno indikator uticaja na ponašanje djece, kao što utiče i obrazovanje u školama.
Profesor psihologije na univerzitetu u Prištini, Dashmir Berxhulli učestvovanje mladih u kriminalnim incidentima vidi kao rezultat inkompatibilnosti mladih i okruženja u kojem žive, što stvara formalna i neformalna pravila u ovom okruženju.
Prema riječima profesora Berxhullija usvajanjem nekog od programa za perspektivno suzbijanje ovih događaja imali bismo šanse da se odnosimo sa ovim problemom na način na koji je izgrađeno naše društvo, bez ili sa mogućnosti da nudi i uticaj na pojavu delikventnih ponašanja, osim faktora indivudualne prirode.
Berxhulli vidi obrazovanje kao veoma važnu preventivnu mjeru za suzbijanje pojave nasilja kod maloljetnih lica.
“Obrazovanje i okolina mogu biti dobar mehanizam za spriječavanje, onoliko koliko mogu biti i pokretački faktor delikvencije, s obzirom na fizičko okruženje, pa sve do tolerancije koju naše društvo ima prema nasilju”, kaže profesor Berxhulliu.
Ali ipak naglašava da su ponuđeni modeli za mlade u jednom tranzicionom društvu dosta negativnog karaktera.
“Mediji takođe mogu imati vrlo dobru ulogu u tom pravcu”, naglašava Berxhulli.