Murić će danas protiv nepoznatih službenika Uprave policije i Tužilaštva podnijeti krivične prijave, a od države Crne Gore tražiti odštetu zbog povrede časti, ugleda i slobode svog branjenika.
Službenici policije i tužilaštva su, prema Muriću, nanijeli štetu Zverotiću tako što su “izvršili zamjenu ličnih podataka i nadležnom tužilaštvu dostavili krivčnu prijavu u kojoj su, umjesto ličnih podataka za lice Zverotić Rahim na koje su se odnosile mjere naređenog tajnog nadzora, neopravdano unijeli podatke o licu Zverotić Rahman koji se ni po jednom osnovu nije mogao dovesti u vezu sa radnjama iz krivične prijave”.
Na ovaj način su, smatra advokat, državni organi povrijedili prava Zverotića, koji se našao prvo na optužnici, zatim i na potjernici, nije smio da dođe u zemlju i reguliše neka svoja prava… Zverotiću su, kako se tvrdi, povrijeđena i prava koja se odnose na slobodu kretanja i prava zagarantovana Ustavom i Evropskom poveljom o ljudskim pravima.
Murić tvrdi da postoji, i kao dokaz je predlaže, naredba o tajnom nadzoru broj 2/11 i 5/11, koje su izdate na ime Rahim, a ne Rahman Zverotić, čime bi se dokazalo da je zaista praćen jedan a na optužnicu stavljen drugi čovjek.
Prvo je, ističe Murić, pogriješila Uprava policije, koja je krivičnom prijavom iz januara 2012., umjesto Rahima, za stvaranje kriminalne grupe prijavila Rahmana Zverotića. Onda je, kako se tvrdi, i tužilaštvo “bez valjane provjere i potrebne kritičnosti, prihvatio prijavu sa izmjenjenim imenom, i dalji postupak nastavilo prema potpuno nevinom licu”.
Onda je Rahmanu određen i pritvor, 23. januara prošle godine, a zatim i naredba za privođenje i potjernica, zbog čega je Zverotić, “prihvatio manje od većeg zla, da ne dolazi u Crnu Goru u kojoj mu je, istina neopravdano, prijetila mjera dugotrajnog pritvora koja je zadesila i brojna druga lica iz optužnice”.
Podignuta je i optužnica, i to za nekoliko krivičnih djela, kao što su krijumčarenje ljudi, falsifikovanje isprave…
“Pravosnažnom presudom Višeg suda u Bijelom Polju od 29. 03. 2013. godine, Zverotić Rahman je oslobođen od optužbe jer nije dokazano da je izvršio krivično djelo zbog koga mu je suđeno, tačnije zbog toga što je utvrđeno da on nije lice na koje se odnosio naređeni tajni nadzor već da je to lice Zverotić Rahim”, napisao je Murić u tužbi i krivičnoj prijavi.
Nesavjesno postupanje službenih lica, smatra on, za Zverotića je proizvelo brojne štetne i teške posljedice.
“Od saznanja da se on traži i da je optužen, on je sve vrijeme živio u strahu da ne bude deportovan radi suđenja, da će zbog toga izgubiti posao i pravo na već stečenu penziju. Oštećeni je objektivno bio onemogućen da dolazi u Crnu Goru gdje ima porodicu, da posjećuje rodbinu, da dolazi prilikom značajnih događaja”, ističe advokat, i dodaje da čak ni kad je sud naredio povlačenje potjernice, ona nije povučena.
Policijska akcija “Toronto”, u okviru koje je praćen i Zverotić, trajala je više mjeseci, a meta su bili osumnjičeni članovi kriminalne grupe na području Crne Gore, Makedonije, Albanije, Srbije i Kosova. Advokat Murić je tokom čitavog postupka tvrdio da je Rahman Zverotić pogrešna osoba, a da policija zapravo traži Rahima, osobu sa podebljim policijskim dosijeom koja se nalazi u Skoplju.