Nacionalni park Jeloustoun u Americi nalazi se iznad supervulkana koji je tempirana je bomba čija bi aktivacija imala fatalne posljedice po cijeli svijet, a ne samo po Sjedinjene Države.
Rezervoar lave ovg supervulkana 2,5 puta je veći nego što se pretpostavljalo. Potencijal za erupciju je 2.000 puta snažniju od erupcije vulkana Sveta Helena koji je 1980. u SAD odneo 57 života.
Rezervoar magme ispod Jeloustonske kaldere je dug 88,5, a širok 29 kilometara, dok mu dubina iznosi između pet i 14 kilometara. To je dovoljno vulkanskog materijala za jednu od najvećih erupcija supervulkana u proteklih 2,1 miliona godina.
Prema prognozama nekih stručnjaka, naredna erupcija bi u atmosferu izbacila toliko vulkanskog materijala da bi se on raširio oko cijele planete.
Posmatrači koji prate kretanja izazvana zemljotresom ispod Jeloustouna upozoravaju da bi erupcija kaldere mogla da se dogodi u svako doba.
– To bi bio događaj globalnih razmera – kaže Džejmi Farel sa Univerziteta Jute.
Ipak, nema dovoljno podataka da se procijeni vrijeme naredne erupcije. U Jeloustounu ima dovoljno instrumenata koji prate seizmičku aktivnost, tako da će naučnici najvjerovatnije znati ako se bude odvijao neki nauobičajen proces i ako magma krene ka površini, kaže Farel.