Ali odluke Ustavnog Suda i nemaju toliku snagu u mogućem poređenju sa snagom premijera Hashima Thaçija, i ako u članu 16 piše da su odluke ustavnog suda obavezujuće za sve osobe i institucije na Kosovu.
Premijer je dugo vremena ignorisao odluku Ustavnog Suda broj KI 08/09 a nakon dvije godine, ova odluka je primorala Envera Hasanija da napiše posebno pismo premijeru Thaçiju.
Zahtjev je imao veze sa odlukom osnovnog suda u Uroševcu koji je odobrio zahtjev radničkog sindikata da se radnicima fabrike cijevi otplati naknada u iznosu od 25 miliona eura.
U pismu predsjednika ustavnog suda za predsjednika vlade stoji:
“Pozivam vladu i kosovsku agenciju za privatizaciju da ispoštuju odluku što je prije moguće, ali i ne kasnije od 17, decembra 2011. godine”.
Ali na ovaj poziv Thaçi i AKP-a su se oglušili, a dvije godine nakon slanja ovog pisma, radnicima je isplačena naknada od 20 %, ostatak neće ni blizu pokriti naknadu šteta radnicima ove fabrike.
U suštini, problem oko naknade se trebao riješiti prije privatizacije fabrike u Uroševcu, a ne kasnije. Za ovo postoji u odluka okružnog suda.
Ustavni Sud nije želio komentarisati pismo predsjednika Envera Hasanija.
Nemoguće je bilo uzeti izjavu i iz kabineta premijera, koji čitavog svog mandata funkcioniše bez portparola.
Arianit Bytyqi iz kabineta premijera je u razgovoru sa listom “Zëri” izjavio da je u Njemačku, a za komentare da pozovu nekog drugog zvaničnika.