Istražitelji tvrde da su potpisničke kompanije platile oko 4 miliona eura na račun jedne češke kompanije, sa ciljem da ih “HAC” angažuje u obavljanju radova kao i da bi imali privilegije tokom isplate dugova.
Hrvatski “Jutarnji List” objavio da je 13, novembra ove godine pisao da su nakon boravka mjesec dana u pritvoru, Bunić i pet optuženih iz ove afere oslobođeni pritvora odlukom okružnog suda u Zagrebu.
On je 14. novembra podnio ostavku na mjesto direktora firme “Zagorje Tehnoban”.
Ova firma je prije tri godine dobila tender za izgradnju škola i sportskih sala u nekoliko opština na Kosovu, nakon najbolje ponuđenih obaveza za realizaciju ovih radova kao i dinamici prema evropskim standardima.
Tri godine nakon dobijanje jednog od najvećih evropskih projekata na Kosovu ni jedna niti druga uzeta obaveza nije ispunjena od strane hrvatske firme, na taj način je lošim upravljanjem zloupotrebila novce evropskim poreskih obveznika.
Uprkos tome, istražitelji EULEX-a nisu pokrenuli nikakve istražne postupke nad hrvatskom kompanijom koja je dobila tender od sedam miliona eura a radove je ostavila na pola.
Portparol EULEX-a Blerim Krasniqi kaže da se ovo pitanje treba riješiti između ugovornih strana.
I pored kašnjenja od 18 mjeseci na radovima, školski objekti i sportske hale su vrlo niskog kvaliteta, pa se u kišnim danima pretvaraju u bazene za kupanje.
“Kada pada kiša, sportska hala se napuni vodom, jer voda prodire kroz krov i prozore”, kaže Muhamet Jashari, direktor osnovne škole “Xheladin Rekaliu” iz Podujeva.
“Zagorje Tehnobeton” je dobila ugovor u vrijednosti od 300 hiljada eura samo za izgradnju hale u osnovnoj školi “Xheladin Rekaliu”, radovi su počeli u martu 2011. godine, trebalo bi biti završeni u junu 2012. godine.
I nakon dvije i po godine ovaj projekat nije završen.