Ovaj projekat rekonstrukcije i reobnove Turbeta Kral Kzi (što u prijevodu sa turskog znači Kraljeva kći) je bio jedan od ključnih ciljeva BKZ-a. Izuzetnost Turbeta se posebno ogleda u podatku što je ovo jedini spomenik u Makedoniji koji ukazuje na historijski kontinuitet države Bosne na ovim prostorima, dok sa druge strane znači potvrđivanje i zaokruživanje bošnjačkog identiteta i opstojnosti Bošnjaka u Makedoniji, ali i cjelokupnog bošnjačkog korpusa. Posebna satisfakcija leži u tome što su ovaj projekat odradili Ministarstvo kulture i Zavod za zaštitu spomenika kulture sa kojima je BKZ uspostavio korektnu saradnju koja se okončala na obostrano zadovoljstvo. Kroz ovaj primjer zaštite kulturnog spomenika od vitalnog interesa Bošnjaci izvode zaključak da država nije zaboravila na njih i da je uvažila agumentaciji koju smo permanentno izlagali na različitim sastancima o ogromnom značaju koji ima ovaj spomenik za Bošnjake. Na ovaj način se, putem javnog proglasa, BKZ Makedonije posebno zahvaljuje ovim institucijama što su obnovili spomenik u predviđenom roku i manje-više autentičnim stilom i proporcijama.
Sa obzirom da ovo Turbe predstavlja kulturno-historijski spomenik prvog reda, ne samo u bošnjačkoj historiji već i u osmanskoj i balkanskoj, BKZ je izradio idejni projekat fizičke zaštite i hortikulturnog uređenja koji je podnesen nadležnom organu – općini Gazi Baba. BKZ smatra da je reobnova Turbeta samo prva faza, a da ovaj spomenik par excellence bosanske historije u daljim fazama treba trajno održavati i voditi računa o njemu. Zbog toga ovo kulturno blago posebno treba odbraniti od raznih posjetilaca koji zloupotrebljavaju ovaj prostor skrnaveći ga paljenjem svijeća i ostavljanjem raznih suvenira radi nekih paganskih običaja koji uopšte nijesu vezani sa kulturnim spomenikom ni sa njegovom namjenom. Shodno tome BKZ je formirala Komisiju, a u okviru nje i Fond “Bosanska princeza” koju će predvoditi gospodin Elvir Sadiković, sa jedinim ciljem konstantne brige i održavanja ovog spomeničkog objekta, ali i njegove artikulacije i promocije na širim prostorima, u slučaju da to ne preuzme općinska vlast. Također jedan od prioritetnih zadataka Fonda “Bosanska princeza” će biti uvrštavanje Turbeta u turističkoj ponudi grada Skoplja kao kulturna znamenitost Makedonije. Ovom prilikom se pozivaju svi Bošnjaci, bošnjačke institucije u matici i u svijetu da uzmu aktivnu participaciju u promociji “Turbeta bosanske princeze” i da svojim prilozima daju doprinos njegovom održavanju.
Na kraju, valja potsjetiti na ulogu i značaju posljedne bosanske princeze i istaći da je sa ovom reobnovom “Turbeta bosanske princeze” ispunjeno obećanje koje je BKZ dala na proslavi Dana bošnjačke zastave 11.05.2013 godine upravo na tada razrušenom Turbetu. Tada je profesorica historije Amela Vatić-Hasanović održala predavanje o životu i ličnosti posljednje bosanske princeze Katarine, koja je kasnije prihvatila islam i postala Emina, te je kao kraljevska kći bila na školovanju i odgoj u obrazovnim institucijama u Skoplju. Kao član bosanske vladarske kraljevske familije ona je imala poseban status u sklopu osmanskog državnog ustrojstva, posebno ako se zna da je njen brat od majke Ahmed paša Hercegović u to vrijeme bio na najodgovornijim pozicijama osmanske države, a jedno vrijeme je obavljao i dužnost Vezira.
Zbog toga kada je ona veoma mlada preselila na Ahiret lično je Sultan Mehmed II Fatih naredio da joj se odaju najviše državničke počasti i da joj se izgradi Turbe na oplanicama Gazi Babe- podsjetila je profesorica Amela Vatić-Hasanović. U kontekstu toga, da je Skoplje i Makedonija oduvijek bio prostor aktivne participacije Bošnjaka, posebno je bilo važno da se ovaj spomenički objekat u ruiniranom stanju promoviše i da se i na ovaj dan naglasi njegov značaj koji ukazuje na srednjovjekovnu Bosnu i državotvornost Bošnjaka – ključna je bila teza profesora Džemila Bektovića, predsjednika Bošnjačke kulturne zajednice u Makedoniji. On je u pozdravnom govoru iza historijskog časa, također naglasio da mlađi moraju čuvati ovu paradigmu bošnjaštva i izrazio nadu, ali i obećanje aktivnog zalaganja, da će sljedeće godine ova manifestacija biti organizovana pored reobnovljenog Turbeta. I kao što piše Paolo Kueljo u književnom djelu “Alhemičar” da “svaka nemoguća stvar postaje ostvarljiva ukoliko se želi iz Duše Svijeta” tako i ovaj spomenik predstavlja konačnicu brojnih želja bošnjačke duše.