Tahiri je, kako prenosi portal ekonomia-ks.com, rekla da ukoliko među novoizabranim gradonačelnicima opština bude takvih koji će odbiti da primjene kosovske zakone, oni neće biti dio lokalnih opštinskih institucija.
Prema njenim riječima, konstituisanje novoizabranih skupština opština i opštinskih organa će biti obavljeno po odredbama kosovskih zakona, i oni će funkcionisati u okviru ustavnog poretka Kosova.
“Legalni opštinski organi u opštinama sa srpskom većinom na sjeveru zemlje su rezultat izbora od 3. Novembra koji su održani u skladu sa zakonima Republike Koosva, kako se potvrđuje i u sporazumu iz Brisela”, kazala je Tahiri.
“Kosovo je usvojilo Zakon o amnestiji kako bi se stvorila politika međusobnog povjerenja za one građane Srbe koji su u prošlosti ilegalno djelovali. Mislim da su lokalni izbori i Zakon o amnestiji stvorili uslove za gašenje ilegalnih opština i stvaranje legalnih opština i njihovo ukljućivanje u državni sistem Kosova”, rekla je
Tahiri.
Ona je ocjenila da je saradnja sa institucijama Kosova zakonska i demokratska obaveza i da su toga svjesni novoizabrani predsjednici opština na Kosovu.
“Izabrani u ovim opštinama (sa srpskom većinom) su svjesni ovih promjena u političkoj realnosti koje se zasnivaju na sporazumu iz Brisela i njihova saradnja je zakonska i demokratska obaveza. Ako bude onih koji će odbiti da primene kosovske zakone, ostaće van legalnih opštinskih institucija Republike Kosovo, i istovremeno dovesti u pitanje evropsku budućnost”, rekla je Tahiri.