Vrlo malo kalorija, visok udio vode te vitamina C, betakaroten, vitamin A, kao i tragovi sumpora te hroma čine ovo povrće iznimno zdravim.
Jedinstvena sumporna molekula u luku inhibira aktivnost makrofaga, specifičnih bijelih krvnih stanica koje igraju važnu ulogu u imunološkom sistemu. Također, luk je bogat antioksidansima koji sprječavaju oksidaciju masnih kiselina u tijelu, pa ono proizvodi manje upalnih molekula, pokazuju studije. Zbog toga se luk naziva i prirodnim antibiotikom.
Dokazano je da redovno jedenje luka u malim količinama smanjuje rizik od nastanka nekoliko vrsta raka, uključujući rak debelog crijeva, grla i jajnika. Iako je najefikasniji ako se jede svjež, čak i pirjani luk ima brojne dobrobiti. Ajoeni, jedan od sastojaka luka imaju sposobnost uništavanja malignih stanica te izbacivanja toksičnih spojeva iz organizma.
Postoje dokazi da sumporni spojevi koji se nalaze u luku imaju sposobnost razrjeđivanja krvi, sprečavanja nastanka ugrušaka i srčanog udara. Luk ima posebnu dobrobit za žene u menopauzi, jer povećava gustoću kostiju te smanjuje rizik od osteoporoze i prijeloma.