Nacionalna zastava sa orlovima, crvene i crne boje i ona Kosovska, plava za kartom Kosova, između šest zvjezdica koje simbolizuju sve zajednice u zemlji, debata oko koje građani naše zemlje imaju različite pristupe.
Veliki broj građana naše zemlje je dosta povezan sa nacionalnom zastavom i ne može je upoređivati sa zastavom Kosova.
Besa Shala je student filozofskog fakulteta u Prištini, kaže da iako Kosovo ima svoje državne simbole nacionalna zastava Albanaca joj je uvijek pri srcu.
“Koju više volim, ne mogu vam reći ovu ili onu, ali imam veće osjećaje prema nacionalnoj, crveno-crnoj zastavu.
Naravno da i kosovska zastava ima svoju simboliku, međutim proradi naš patriotizam, sve što smo svih ovih godina prošli, prošli smo našom nacionalnom zastavom. Tako da je crno-crvena zastava svuda gdje smo i mi”, kaže Besa.
Valmira Sahatçiu je iz Džakovice i došla je u Prištini da proslavi praznik 28 novembar, dan nezavsosti Albanije kaže da voli obe zastave.
“Ja volim obe zastave, jer smo sa nacionalnom zastavom povezani već 100 godina. Volim i kosovsku zastavu jer simbolizira našu državu. Ali se svakako zna da je drugačija emocionalna povezanost sa nacionalnom zastavom”, naglašava Valmira.
Sociolozi kažu da albanski simboli ne ukazuju samo na politički odraz državne organizacije, već tu ima i tradicije, historije, emocija.
Sve ovo prema riječima sociologa Antona Berishu profesora na niverzitetu u Prištini stvara vezu sa albanskim simbolima od koje je teško distancionirati ljude.
“Na žalost, zastava Kosova je ovdje prihvaćena kao simbol, koji ulazi direktno u vezu koju imamo sa tradicionalnom nacionalnom zastavom a sada se stvorilo mišljenje, nezanam zašto, da ako se uzme nova zastava da ćemo okrenuti leđa nacionalnoj zastavi”.
“Mislim da nam u tom smislu treba vremena, vrijeme da ljudi uvide da se radi o državnoj zastavi sa simbolom, normalno je da nas sada nacionalna zastava veže. Sa druge strane imamo i zastavu Kosova, koja je naša državna zastava”, naglašava profesor Berisha.
Sociolog Berisha je u izjavi za Radio Slobodna Evropa izjavio da će nakon izvesnog vremena i zastava Kosova zauzeti mjesto koje zaslužuje.
“Učlanjenje Kosova u Ujedinjenim Nacijama, ulazak u svim međunarodnim organizacijama i ubrzo ćemo uvidjeti da je kosovska zastava pravi državni simbol naše zemlje, nakon toga će se i stav građana promijeniti”.
Historičar Sabit Syla, koji je i v.d. direktor historijskog instituta Kosova je izjavio da je crveno-crna zastava nezamjenjiv nacionalni simbol Albanaca.
“Bez obzira na postavljanje novih granica nacionalna zastava je nezamjenjiva. Konkretno, za dio albanskog naroda albanska nacionalna zastava je bila simbol konstantne borbe oslobođenja od okupatora. Pored svega, smatram da će i kosovska zastava nakon nekog vremena pronaći svoje mjesto koje joj pripada”, smatra Syla. naglašavajući da je nacionalna zastava duboko ugrađena u svijest svakog Albanca.
U februaru 2008. godine kada je proglašena nezavisnost Kosova, skupština i druge institucije su odlučile da zastava, grb i himna Kosova nemaju jednoetničke simbol već da imaju više simbola multietničnosti kao i euroatlanski put Kosova.
Povodom godišnjice nezavisnosti Republike Albanije, redakcija portala na bosanskom jeziku, balkanplus.net čestita svim Albancima širom svijeta nacionalni praznik “Dan zastave”.