Svaka druga žena koja se javi za pomoć prijavi da joj je partner prijetio ubistvom, a 20 posto pretučenih žena doživi spontani pobačaj.
Seksualno nasilje doživjelo je oko 34 posto žena, dok podaci o psihičkom nasilju pokazuju da je taj oblik ponašanja preživjelo više od 60 procenta razvedenih žena u Hrvatskoj, a isti postotak boluje od posttraumatskog stresnog poremećaja kao posljedice nasilja.
Ipak, kod nasilnika se ne radi o patologiji, već o nasilnom ponašanju, što pokazuju i svjetska i Hrvatska statistika, istikla je Tole.
“Niko nije rođen nasilan, već je nasilje problem socijalizacije kroz koju se usvaja nasilno ponašanje, problem vaspitanja i patrijarhalnog društva…”, navela je ona.
Nasilje je, ističe, sveprisutno u svim slojevima hrvatskog društva, a najveći broj zlostavljanih žena je srednje stručne spreme, a analogno s tim i njihovi partneri, prenosi “Hina”.
Tole je “vrlo lošim” ocijenila rad institucija vezan za problem nasilja nad ženama, dodavši da iako Hrvatska ima zakonodavni okvir, on se ne implementira.
“Većina slučajeva vodi se na prekršajnom, a ne krivičnom sudu, tretira se isto kao slučaj pogrešno parkiranog automobila”, upozorila je predstavnica zagrebačke Ženskle kuće.
Javnom diskusijom pod nazivom “Istina je. Zašto ćutite o tome?” željelo se ukazati na realno stanje stvari, nužnost institucionalne podrške ženama i djeci, osobama koje su preživjele nasilje, prenosi “Hina”.