Porodično nasilje na Kosovu redovan povod za policijske intervencije

Na temu nasilja u porodici u studiju KIM radija razgovarali su predstavnici Policije Kosova, Agencije za besplatnu pravnu pomoć i civilnog sektora.

Bekim Berisha kazao je da su žene i djeca najčešće žrtve nasilja u porodici. Prema njegovom mišljenju, uzoci ćutanja su uglavnom strah od nasilnika i neprihvatanje okoline.

„Postoji strah šta će okolina reći. Treba podići svijest kod ljudi i objasniti da je to neprihvatljiva pojava za civilizovano društvo 21. vijeka“, kazao je Berisha.

Berisha naglašava da pored fizičkog nasilja postoji i psihičko koje ne ostavlja vidljive tragove, pa se zbog toga smatra težim oblikom nasilja.

„Psihičko nasilje ne ostavlja vidljive tragove na tijelu žrtve, ali ostavlja duboke i teške poslijedice.
Većina žrtava nije svjesna da trpi ovakvu vrstu nasilja, psihičko nasilje ostavlja duboke poslijedice. Zbog toga je potreban poseban tretman i rad sa žrtvama“, dodao je Berisha.

Bojan Stojanović iz Agencije za besplatnu pravnu pomoć u Gračanici kazao je da ova agencija pruža pravnu pomoć u oblasti građanskog prava, krivičnog i prekršajnog.

„Mi pružamo besplatnu pravnu pomoć i žrtvama nasilja u porodici. U svega par slučajeva obraćale su nam se žrtve nasilja. Konkretno, našoj Agenciji obratila se žrtva koja je godinama trpela nasilje, a pomoć je zatražila kada je na napustila porodicu i kada je počela samostalno da živi. Tražila je besplatnog advokata koji bi je zastupao u brakorazvodnoj parnici i mi smo joj to omogućili“, kazao je Stojanović.

Boban Simonović iz Policije Kosova ističe da se policijskoj stanici u Gračanici često prijavljuju slučajevi nasilja koji se ponavljaju.

„U toku nedjelje policija interveniše najmanje jednom ili dva puta. U zavisnosti od slučaja, mi u saradnji sa tužilaštvom privedenom licu određujemo mjeru zadržavanja. Na osnovu analize slučaja policija reaguje, nekada je dovoljno samo jedno savjetovanje i mala intervencija, tako da sve zavisi od razvoja situacije“, kazao je Simonović.

Marina Milošević članica NVO „Ruka-ruci“ navodi da se o problemu nasilja u porodici malo govori. „Uzrok ćutanja su uglavnom patrijahalno vaspitanje i osuda sredine u kojoj žene žive“.

Milošević ističe da zbog tehničkih problema telefon sa SOS brojem nije u funkciji, ali da se žrtve
nasilja u porodici mogu javiti na privatne brojeve telefona konsultantkinja.

“Dok je SOS telefon bio u funkciji, nedjeljno smo imali od 3 do 4 poziva. Žrtve uglavnom pitaju kome mogu da se obrate za pomoć i kako nasilje mogu da prijave. Telefon koji smo imali nije bio besplatan jer linija nije zaživjela, ali radimo sa našim privatnim brojevima”.

Ona naglašava da se na SOS liniju uglavnom javljaju žene koje godinama trpe neku vrstu nasilja u porodici.

Realizaciju ove emisije podrzao je OEBS.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.