U organizaciji Misije OEBS-a na Kosovu počela je Konferencija o međureligijskom dijalogu na kojoj učestvuju predstavnici islamske, srpske pravoslavne, katoličke, protestantske i jevrejske zajednice na Kosovu. Vjerski lideri razgovaraju o zaštiti vjerske baštine, imovinskom pravu i pravnom okviru o slobodi vjeroispovjesti.
Predsjednik Islamske zajednice na Kosovu muftija Naim Ternava kazao je da vjerske zajednice na Kosovu nemaju međusobnih problema i da dobro sarađuju.
“Sve vjerske zajednice bez razlike pružaju važan doprinos na njegovanju zajedničkog življenja, tolerancije i uvijek su dokazivale da su faktor stabilnosti u zemlji i to ćemo svakako i nastaviti da radimo i u budućnosti”, kazao je Ternava.
On je dodao da nakon 14 godina od rata na Kosovu vjerskim zajednicama nije regulisan pravni status što je negativno uticalo na njihov rad.
“Nadamo se da će Skupština Kosova uskoro usvojiti zakon o vjerskim zajednicama, kojim bi se stvorili uslovi za noramalan rad vjerskih zajednica koji će biti pravni subjekti u okviru kosovskog sistema”, kazao je muftija.
Osim toga, prema njegovim riječima, prioritetna pitanja koja treba rješiti su i izrada zakona o vraćanju imovine vjerskim zajednicama konfiskovane od strane prošlog sistema, izdvajanje iz budžeta za finansiranje vjerskih zajednica, kao i poštovanje vjerskih prava u javnim institucijama, posebno u institucijama obrazovanja i pri zaposlenju.
Predstavnik Srpske pravoslavne crkve episkop raško-prizrenski Teodosije je izjavio da dijalog nema alternativu.
“Mi smo uvijek spremni da pristupimo zajedničkom rješavanju jer smatramo da ćemo tako moći uspješnije da ostvarimo neka naša prava i potrebe koje se tiču našeg opstanka i života, ali ono što je na prvom mjestu što se tiče Srpske pravoslavne crkve jeste da sačuvamo svoj identitet, svoju imovinu, svoje postojanje u ovom vremenu”, kazao je Teodosije.
Vladika Teodosije je istakao da su ovakvi međuvjerski dijalozi od velikog značaja za proces pomirenja svih zajednica na Kosovu, bez obzira na vjeroispovjest. Episkop je pohvalio zalaganje KFOR-a i kosovske policije u zaštiti vjerskih objekata Pravoslavne crkve na Kosovu.
I katolički upravnik Apostolske uprave na Kosovu Biskup Dodё Gjergji se složio da se samo dijalogom može doći do rješavanja problema vjerskih zajednica i uopšte do stabilne budućnosti.
“Da bismo to postigli, potrebno je nastaviti iskren dijalog između predstavnika vjerskih zajednica kao što smo započeli”, kazao je Gjergji.
On je zatražio da se promoviše sloboda izražavanja vjere u porodičnom životu i u društvu. Biskup Gjergji je naglasio da država putem zakona i njegove primjene treba da pomogne vjerskim zajednicama i vjernicima uopšte, da pruže sve najbolje društvu.
Na konferenciji su govorili i vođa Protestantske-evangelističke crkve Driton Krasnići i vođa Jevrejske zajednice na Kosovu Votim Demiri.
U okviru projekta „Promovisanje međuvjerskog dijaloga“, od početka godine u svim regionima na Kosovu organizovane su tri serije međuvjerskih foruma u kojima je učestvovalo preko 70 vjerskih predstavnika islamske, srpske pravoslavne, katoličke, protestantske i jevrejske zajednice.