Američki naučnici pronašli su vezu između veličine testisa kod očeva i njihovog sudjelovanja u odgoju djece.
Stručnjaci sa univerziteta Emory u Atlanti tvrde da će očevi s manjim testisima biti aktivniji u mijenjanju pelena, hranjenju i uspavljivanju svoje djece.
Pokazalo se i da veličina testisa ima ulogu u tome kako očevi gledaju na svoju djecu.
Razina promiskuiteta i veličina testisa u životinja su snažno povezani.
Naime, primjerci s većim testisima pare se s više partnerica.
Američki naučnici proučavali su evolucijsku teoriju o količini utrošene energije i napora u parenju u odnosu na podizanje mladunčadi, odnosno na sugestiju da se mužjaci s većim testisima više posvećuju pravljenju djece, a manje njihovu odgoju.
U studiji objavljenoj u časopisu Proceedings of the National Academy of Science naučnici su istražili odnos između veličine testisa i očinstva u 70 muškaraca, očeva djece do 2 godine starosti.
Naučnici su bilježili reakcije u njihovim mozgovima dok su gledali fotografije svoje djece i pokazalo se da očevi s manjim testisima imaju veću moždanu aktivnost u takvim slučajevima.
Magnetskom rezonancijom utvrđeno je da je u ispitanoj skupini volumen najmanjeg testisa bio triput manji od najvećeg.
Također, u razgovorima sa samim muškarcima i njihovim suprugama pokazalo se da su oni s manjim testisima aktivniji u roditeljskim obavezama.
Jedan od autora studije, dr. James Rilling, je rekao: “Ovo nam pokazuje da su neki muškarci prirodno brižniji od drugih, ali ne mislim da one druge to opravdava. Oni samo trebaju uložiti nešto više napora”.
Tačna poveznica nije utvrđena, a naučnici zasad smatraju da veličina testisa, vjerovatno zbog hormona testosterona, utiče na ponašanje.