Najviše nestalih crnogorskih državljana na Kosovu

Crnogorska Komisija za nestale potražuje 61 crnogorskog državljanina koji su nestali tokom oružanih sukoba na području bivše Jugoslavije, od čega na Kosovu 43 osobe, u Bosni i Hercegovini 12, a na teritoriji Hrvatske šest osoba.

U svijetu se danas obilježava Međunarodni dan nestalih, a iz Ministarstva rada i socijalnog staranja je saopšteno da je to datum sjećanja na žrtve prislinog nestanka, nestanka u oružanim sukobima i zločinima protiv čovječnosti.

„Taj dan nas podsjeća da je rasvjetljavanje sudbina nestalih osoba civilizacijska, pravna i moralna obaveza društva prema žrtvama i njihovim porodicama“, navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva su rekli da nestale osobe predstavljaju snažan simbol neuspjeha u zaštiti individualnih prava i vladavini zakona, i da su su stalan podsjetnik ljudske ranjivosti i samovolje.

Komisija, kako je saopšteno, na današni dan, potražuje 61 crnogorskog državljanina koji je nestala u oružanim sukobima na području bivše Jugoslavije, a koji su u vrijeme kada je prijavljen njihov nestanak, imali prebivalište u Crnoj Gori.

“Na teritoriji Kosova potražuje se 43 osoba, u Bosni i Hercegovini 12 osoba i na teritoriji Hrvatske šest osoba”, kaže se u saopštenju.

Problem nestalih, kako su naveli, doprinosi održavanju atmosfere nepovjerenja, pa je zato važno tražiti odgovor za svaki pojedinačni slučaj, ali i nastojati da se problem riješiti na nivou društva, jer negativno utiče na vjerodostojnost i perspektivu političkih, demokratskih i institucija za sprovođenje zakona.

„Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 63/183 pozvane su države i podstaknute vladine i nevladine organizacije da preduzmu aktivnosti na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou za rješavanje problema prijavljenih nestalih osoba u vezi sa oružanim sukobima i pružanje odgovarajuće pomoći”, kaže se u saopštenju Ministarstva.

Navodi se da Komisija za nestala lica Crne Gore prati, proučava i utvrđuje predloge za rješavanje pitanja nestalih osoba, izvršava obaveze koje proizilaze iz međunarodnih ugovora i sporazuma.

„Komisija i koordinira rad nadležnih organa i organizacija u postupku traženja nestalih osoba, ostvaruje saradnju sa nadležnim organima, porodicama i udruženjima nestalih osoba radi rješavanja statusnih i humanitarnih pitanja njihovih porodica“, kaže se u saopštenju.

Komisija, kako se navodi, sarađuje sa nadležnim ministarstvima, stručnjacima i forenzičarima, u cilju obezbjeđivanja sveobuhvatnog, profesionalnog i sistemskog pristupa u rješavanju pitanja nestalih.

„Od obrazovanja i konstituisanja Komisije nijednog trenutka nije se dovelo u pitanje rješavanje problema nestalih, pružanje pomoći nadležnim komisijama iz okruženja, posebno u dijelu koji se odnosi na postupke identifikacije, prenosa posmrtnih ostataka, obezbjeđivanja grobnog mjesta, kao i finansijeske podrške porodicama nestalih“, navodi se u saopštenju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.