Vojne snage počele su da se grupišu na istoku Mediterana. Rusija je poslala dva ratna broda, Britanija uputila na Vajar šest vojnih aviona tipa RAF Tajfun, a SAD su poslale još jedan razarač do sirijskih obala.
I američka mornarica je pojačala prisustvo u Persijskom zalivu, gdje se trenutno nalaze dva nosača aviona.
Nosač aviona “USS Hari Truman” stigao je u Arabijsko more i bilo je planirano da preuzme mjesto nosača “USS Nimic”.
“Nimic” je trebalo da se vrati za Sjedinjene Države, ali je komanda mornarice naredila da i taj brod do daljeg ostane u Zalivu.
SAD su poslale su još jedan razarač do sirijskih obala, pa se sada tamo nalazi pet brodova opremljenih krstarećim raketama, javlja CNN.
Zvaničnik američkog ministarstva odbrane koji nije želio da bude imenovan nije naveo koliko dugo će brod “Mejhan” ostati u toj zoni prije nego što se vrati u matičnu luku Norfolk u Virdžiniji iz koje je isplovio u decembru 2012.
Neimenovani zvaničnici navode da je riječ o mjeri opreza, ali ističu da to ne znači da će nosači aviona imati ključnu ulogu u eventualnoj intervenciji na Siriju, prenosi AP.
Britanija je poslala šest aviona “tajfun” u svoju bazu Akotiri na Kipru da bi zaštitila britanske interese u vrijeme rastućih tenzija oko Sirije, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane u Londonu.
“Ovo su čisto mjere predostrožnosti i obazrivosti da bi se obezbedlila zaštita britanskih interesa u vrijeme rastućih tenzija u širem regionu”, navodi se u saoštenju i ističe da ovi avioni neće učestvovati ni u kakavoj vojnoj akciji protiv Sirije.
Portparol ministarstva je istakao da se avioni ne raspoređuju da bi učestvovalo u nekoj vojnoj akciji protiv Sirije, prenijele su agencije.
Vajar se nalazi na samo 200 kilometara od sirijske obale, napomenuo je Rojters, dodajući da Britanija u Mediteranu ima ratne brodove.
Obama: Sirijska vlada će se suočiti s posljedicama
Američki predsjednik Barak Obama izjavio je da će se sirijska vlada suočiti sa “međunarodnim posljedicama” zbog prošlonedeljnog hemijskog napada, ali je jasno stavio do znanja da bi svaka vojna intervencija bila ograničena kako SAD ne bi bile uvučene u još jedan rat na Bliskom istoku.
On je objavio da su SAD zaključile da je sirijska vlada nesumnjivo izvršila hemijski napad na civile, ali su se pojavile nove prepreke koje usporavaju formiranje međunarodne koalicije koja bi mogla upotrijebiti vojnu silu da kazni Siriju, prenose agencije.
Sirijski premijer Vael al-Halki danas je pozvao na mobilizaciju nacionalnih resursa kako bi se očuvale vitalne državne službe u slučaju vojnog napada SAD i njihovih zapadnih saveznika u narednim danima.
U međuvremenu su američki obavještajni zvaničnici danas izjavili za AP kako obavještajni podaci koji povezuju sirijskog predsjednika Bašara Asada ili njegov uski krug sa navodnim hemijskim napadima, u kojima je poginulo najmanje 100 ljudi, “nisu sigurna stvar”.
Rusija tražila hitan sastanak SB UN
Rusija je zatražila hitan sastanak pet stalnih članova Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija u vezi sa krizom u Siriji.
Sastanak predstavnika Rusije, SAD, Kine, Velike Britanije i Francuske završio se, po svoj prilici, kao i prethodni – bez ikakvog pomaka ka međusobnom sporazumu.
Sastanak se završio veoma brzo, poslije manje od sat vremena, i ambasadori SAD, Rusije, Kine, Velike Britanije i Francuske samo su izašli napolje, ne dajući izjave novinarima.