Čini se da njihovo kuhanje nije nimalo teško – listajte meso, dodajte začine po ukusu i pržite sa obe strane. Ne može biti lakše.
Ćufte u paradajz sosu ili sa prelivom, pa čak i kada se služe samostalno, jedno su od najomiljenijih jela u Srbiji koje obožavaju svi od 7 do 77, a recepti za ovaj specijalitet su uvijek popularni.
Međutim, ne tako rijetko, čak i iskusnim domaćicama se desi da im ovi mesni uštipci ostanu žilavi i suhi. Ako ste mislili da je to do izbora mesa, prevarili ste se. Problem je u greškama koje pravite tokom pripreme, a kojih i niste svjesni.
A da biste uopšte napravili kvalitetan obrok, saznajte kako da u prodavnici odaberete zdravo meso koje se nije pokvarilo usljed visokih temperatura.
Ovakvi propusti se ne dešavaju kuvarima u restoranima, a svoj najbolji trik za pripremu ćuftica i uštipaka od mljevenog mesa podijelio je jedan šef restorana u Britaniji.
Sigurno niste znali, ali mljeveno meso treba marinirati pre prženja. Preporuka je i da ga makar dva puta “provučete” kroz mašinu za mljevenje mesa, kako bi komadići bili što sitniji i bolje formirali oblik loptice ili pljeskavice.
Ono što je takođe važno da znate jeste da su ćufte najukusnije ako se prave od dvije vrste mesa.
Poslije dvostrukog mljevenja mesa dodaju se začini. Možete ih izabrati po sopstvenom ukusu, ali preporuka šefa je da koristite samo biber, jer bi ostali mogli da iskuše meso. Trik je i da dodate ledenu mineralnu vodu u količini od 150 ml na 1 kg mlevenog mesa. Promiješajte, a zatim prebacite u plastičnu kesu i istucite kuhinjskim čekićem, što je moguće pažljivije. Tako pripremljeno stavite u frižider na 3-5 sati da odmori i pusti sokove.
Na samom kraju dodajte luk, usitnjen u mašini za meso ili u blenderu i posolite po ukusu. U finalu ostaje prženje – u maloj količini biljnog ulja dok se sa obe strane ne pojavi hrskava korica.
Po želji, možete da ih uvaljate u hljebne mrvice ili brašno, ali ova verzija je kaloričnija.