Privatni sektor i dalje nastavlja sa nepoštovanjem odluke donijete od strane vlade Kosova krajem 2011. godine o minimalnim platama za radnike.
Tokom prvih pet mjeseci ove godine, inspekcija rada je utvrdila 154 slučajeva kada radnicima nije isplaćena niti minimalna zarada, gdje u takvom slučaju trebaju podignuti kaznene mjere poslodavcu.
Kategorizacija koju je napravila vlada po pitanju minimalnih zarada je podjeljena na dvije kategorije. Prva kategorija je do 35 godina kojima je minimalna plata 130 eura, dok od 35 do 65 godina minimalna plata mora biti 170 eura.
Sa druge strane, predstavnici unije nezavisnih sindikata Kosova (BSPK) ovu podjelu smatraju nepravednom i diskriminatorskom. Haxhi Arifi predsjednik BSPK-a je izjavio da su prošle godine minimalne plate bile 170 eura, pa je vlada donijela nepravednu kategorizaciju. On zatim navodi da je kategorizacija izvršena na ovaj način, ustvari jasan signal diskriminacije radnika.
Prema njegovim riječima, sa ovom kategorizacijom su željeli da mladi ljudi imaju mogućnosti da se angažuju mnogo više, ali to ne može biti realno, jer trebamo stimulisati mlade iako su minimalne zarade u pitanju.
Kako navodi, danas imamo previše radnika koji primaju platu u iznosi koji je mnogo manji od minimalca, ali se plaše da prijave ovakve slučajeve će izgubiti posao. Između ostalog je pozvao sve one radnike koji rade ispod zakonski regulasanog minimalca da prijave ovakve slučajeve nadliježnim institucijama.
“Apelujemo na sve da dođu u BSPK, a mi ćemo momentalno prijaviti ove slučajeve inspekciji rada koja ima primjerne kaznene mjere koje će primorati poslodavce da se svesnije ponašaju”,kazao je Haxhi Arifi.
Ovaj zakon donijet od strane vlade naše zemlje se međutim mora i primjenjivati. Između ostalog je i naveo da je tokom kampanje ovih mjeseci bio u stalnim kontaktima i savjetima sa mnogim poslodavcima i apelovao na njih da budu svesniji i da poštuju zakone koji su na snazi, zaključio Haxhi Arifi, predsjednik BSPK-a.
Iz inspektorata za rad smo dobili raport u kojem su oni tokom prvih 5 mjeseci ove godine otkrili 154 slučajeva gdje su radnici plaćeni iznosom koji je ispod minimalne zarade.
Dodajući da se ne govori samo o iznosu od 170 eura minimalne plate, već i o iznosu od 130 eura koju poslodavci ne poštuju.
Basri Ibrahimi, iz inspekcije, izjavio je list “Zëri” da je kažnjavao poslodavce koji ne poštuju i ne plaćaju svoje radnike minimalnim iznosima.
“Da bismo utvrdili konkretne novčane kazne i povrijede zakona o radu, član 2, stav 2.26 u kojom se decidno navodi da poslodavac koji ne isplaćuje minimalne zarade svojim radnicima prema odluci vlade se treba kazniti sa novčanom kaznom od 100 do 7.000 eura.” naglasio je Ibrahimi.
Prema njegovim riječima, za period od 5 mjeseci inspekcija je izrekla kaznene mjere i pismene opomene. Preko 646 napismenih opomena i 57 novčanih kazni su izrečene za sve prekršaje u kojima ulaze i kazne u vezi sa nepoštovanjem plaćanja minimalnih zarada, dodajući da inspekcija radi svakog dana sa ciljem nadgledanja i sprovođenja zakona.
“Naš primarni cilj je podizanje svijesti obiju strana da poštuju zakonske odredbe definisane u ovoj oblasti. Ovo se naravno odnosi na minimalne plate”. izjavio je Ibrahimi.