Politički analitičar Predrag Simić ocijenio je da današnja odluka Evropskog vijeća da Srbija najkasnije u januaru počne pregovore sa EU nije bezuslovna i da će u početku biti uslovljavana neformalnim, a vremenom formalnim priznavanjem nezavisnosti Kosova.
Simić je izjavio Srni da smatra da se Bundestag, koji je do kraja predstavljao najveću kočnicu evropskim integracijama Beograda, više neće baviti Srbijom, ali da se uslovi iz deklaracije koju je usvojio juče moraju dosljedno provesti.
“Ukoliko se bude konstatovalo da Srbija nije uspostavila `dobrosusjedske` odnose sa Kosovom, kao nezavisnom državom, bez formalnog priznanja, pretpostavljam da će se očekivati da zvanični Beograd deblokira prijem Kosova u UN i ostale međunarodne organizacije”, ocijenio je Simić.
On je dodao da će ispunjavanje njemačkog “diktata” predstavljati veliko iskušenje za aktuelnu vlast, čiji je autoritet, kako je rekao “načet” svim onim što je do sada učinjeno.
“Taj proces neće biti ni brz ni lak, tražiće se de fakto priznanje Kosova, a oni koji nisu uspjeli sačuvati ni one četiri opštine koje je Srbija sačuvala na Kosmetu nakon NATO intervencije, moraće da se suoče sa realnošću”, poručio je Simić.
On je ukazao da je izvjesno da će u vrlo skorom periodu doći do velikog egzodusa Srba sa Kosmeta, ne zato što će im biti ugrožena bezbjednost, već zbog toga što su im ukinuta radna mjesta.
“Priština koja je dobila više nego što je sanjala, neće ugrožavati bezbjednost Srba na sjeveru, ali nije spremna ni da im obezbijedi posao, koji su do sada imali. Sve to će rezultirati novom, velikom seobom Srba”, zaključio je Simić.
Evropski savjet odlučio je da počne pristupne pregovore sa Srbijom o pristupanju EU najkasnije u januaru 2014. godine.
Predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej rekao je da je to rezultat “hrabrog dogovora Beograda i Prištine iz aprila”, te da će prva međuvladina konferencija sa Srbijom biti održana najkasnije u januaru 2014. godine.
Rompej je rekao da Evropski savjet treba da potvrdi pregovarački okvir za otvaranje pristupnih pregovora Srbije sa EU i da to nije dodatni uslov, nego normalna procedura.