Srpski komandir policije za sjever zabrinjava kosovske Srbe

U potezu pozdravljenom kao dodatni korak za sigurnost na sjeveru Kosova, novi regionalni policijski komandir za sjever Kosova stupio je na funkciju, u skladu sa sporazumom o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine.

Kosovo je odabralo Nenada Đurića, bivšeg šefa policijske stanice općine Zvečan, za komandira, uz pohvale za napredak od strane kosovskih zvaničnika i izraze zabrinutosti među kosovskim Srbima.

Đurić će raditi kao direktor nadležan za regionalnu policijsku direkciju Kosova u Mitrovici, i bit će formalno postavljen nakon što se na cjelokupnoj teritoriji Kosova 3. novembra budu održali lokalni izbori.

“Nivo sigurnosti na Kosovu je stabilan i sve je mirno, uključujući i oblast Mitrovice,” izjavio je za SETimes Baki Kaleni, glasnogovornik kosovske policije.

Međutim, lokalni Srbi, poput Dragiše Milovića, čelnika općine Zvečani na sjeveru Kosova, izjavio je da je imenovanje Đurića u najboljem slučaju simbolično i da neće doprinijeti zaštiti Srba.

“Ako on neće imati nikakvog autoriteta da vodi policiju i da donosi izvršne odluke, onda je to samo čista varka. Oni mogu govoriti da je ovo veliki ustupak Beogradu, ali u osnovi sve će ostati isto,” izjavio je Milović.

Milović je dodao da će to imenovanje imati svrhe samo ako Đurić bude upravljao specijalnim jedinicama na sjeveru zemlje i bude direktno nadležan za sankcionisanje svih krivičnih prekršaja tamo počinjenih.

Kosovski zvaničnici nisu saglasni s tim.

“Rješavanje pitanja sjevera bit će najveći korak u sveukupnoj sigurnosti Kosova. Taj dio Kosova održava cijelu državu u nesigurnom stanju,” izjavio Burim Ramadani, član parlamentarne komisije za nadzor Kosovske obavještajne agencije.

Ramadani kaže da se kriminalu može stati u kraj jedino proširenjem zakonske kontrole Prištine na sjeveru. “Vrlo je važno da se ljudi na sjeveru osjećaju bezbjedno i sigurno, kao i da sarađuju s kosovskom policijom,” izjavio je Ramadani.

Mnogi Srbi međutim nisu sigurni šta da očekuju.

“Postoji mnogo nepovjerenja prema briselskom sporazumu, a ovo je jedan njegov dio. Sve što možemo je da čekamo i vidimo kako će to izgledati na terenu. Trebat će vremena da se uvjerimo da je to sve u interesu naše sigurnosti i da mognemo stvarno mirnije spavati noću,” izjavio je Stanko Tešić, 43-godišnji pravnik iz Mitrovice.

“Mi smo dovoljno obaviješteni o svemu što se dešava, a u prošlosti smo imali loših iskustava. Ovdje u Mitrovici se ne sjećamo dovoljno bezbjedno i ne možemo slobodno ići gdje god i kad god mi hoćemo. Sumnjam da će se to promijeniti dolaskom novog regionalnog komandira policije,” kaže 22-godišnji student Milan Rajić.

Stručnjaci ukazuju na iskustva u susjednoj Makedoniji, koja je nakon oružane pobune etničkih Albanaca 2001. regionalizovala svoju policiju.

Ministar unutrašnjih poslova imenuje komandire u osam oblasnih policijskih sektora u Makedoniji, ali komandire policijskih stanica imenuju lokalna općinska vijeća.

“Imenovanjem policijskih komandira od strane lokalnih vijeća oni su postali više zavisni od političkog uticaja. Većina u vijeću, koja je politička, bira komandira, tako da on osjeća veću odgovornost prema većinskoj političkoj stranci nego prema ministru unutrašnjih poslova,” izjavio je Pavle Trajanov, bivši ministar unutrašnjih poslova Makedonije.

Za razliku od toga, u Hrvatskoj, gdje 200.000 Srba čini najveću manjinu u zemlji, policija je centralizovana u Zagrebu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.